Antalya
15.01.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
ÖZER: ÇİFTÇİ GÜVENCESİZ
ÖZER: ÇİFTÇİ  GÜVENCESİZ

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, üst üste yaşanan doğal afetlerde mağdur olan ve TARSİM yaptıramayan Antalyalı üreticinin sorunlarını TBMM’ye taşıdı.  Sadece Kumluca ilçesinde 2 bin dekarlık arazinin sigortasız olduğunu vurgulayan Özer, “İlgililer parmağını kıpırdatmıyor” dedi.

 

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer geçtiğimiz haftalarda yoğun yağış, fırtına ve hortum nedeniyle zor günler geçiren Antalyalı üreticinin sıkıntılarını Meclis’te dile getirdi. Antalya üreticisini bekleyen en önemli tehlikenin iklim değişikliği, sel ve hortumlar olduğunu belirten Özer, yaptıramayan üreticiler için tarım sigortası TARSİM şartlarının kolaylaştırılması çağrısında bulundu. Özer ÇKS kaydı şartının kaldırılmasını istedi.

AFETLER ÜST ÜSTE GELDİ

Özer TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi: Üreticilerimiz son on beş günde iki büyük tehlike atlattı. 30 Aralıkta Meteoroloji Genel Müdürlüğü aşırı yağış nedeniyle kırmızı kodla Antalya’yı uyardı. Yirmi dört saatte Antalya’da metrekareye 243 kilogram yağmur düştü. Derelerin taşması sebebiyle hem seraları hem de evleri su bastı. Hemen on gün sonra 9 Ocak’ta Kumluca ilçemizin Mavikent ve Beykonak beldeleri hortumla karşı karşıya kaldı. Çiftçilerimizin sabaha kadar gözüne uyku girmedi. Sabah 100 dekara yakın arazinin hortumdan etkilendiğini gördük. Bir kez daha buradan bütün üreticilerimize geçmiş olsun diyorum ama yarın bu kadar şanslı olmayabiliriz. Bu nedenle tarım sigortaları çok önemli. TARSİM’in iyi niyetle kurulduğunu düşünüyoruz ama sahadaki eksperler ve tarım sigortası mantığının hiç de çiftçi lehine olmadığını görüyoruz. Öte yandan narenciye üreticisinin de gözüne uyku girmiyor çünkü coğrafi işaret almış Finike portakalı bile 2 liraya kadar düşmüş durumda. Gerekli destekleme yapılmazsa sürdürülebilir tarım ortadan kalkar. Bu kalkınca da insanlar açlıkla karşı karşıya kalır. 84 milyonluk ülke aç kalır arkadaşlar; ucuz gıdaya erişemez ve sürekli gıdaya erişimi engellenir.

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: