Antalya
15.01.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Arı: Böyle tarife olmaz
Arı: Böyle tarife olmaz

Doğalgaz tarifesinde kademeli uygulamanın eşitsizliğe yol açacağını savunan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “ Bölgeler arası sıcak soğuk ayrımı ile tarife belirlemek anayasaya aykırı.” dedi.

Doğalgaz tarifesinde kademeli uygulamanın eşitsizliğe yol açacağına savunan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “ Bölgeler arası sıcak soğuk ayrımı ile tarife belirlemek yapmak anayasaya aykırı.” dedi.

Doğalgaz’da kademeli tarifeye geçiş düzenlemesini de içeren 18 maddelik torba yasa teklifinin tümü üzerine CHP Grubu adına konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi ve Antalya Milletvekili Cavit Arı, “BOTAŞ tarafından Bakanlık görüşü alınmak kaydıyla bölgesel ve iklimsel koşullar dikkate alınarak il veya bölge bazında kademeli doğalgaz fiyatı uygulanabilir diye bir düzenleme getirilmekte. Özellikle başta il’im Antalya olmak üzere ‘sıcak bölge’ diye ifade edilen illeri yakından ilgilendiren bir düzenleme ile karşı karşıyayız. Bu düzenleme Anayasa'nın en temel haklarından olan eşitlik prensibine aykırıdır.” dedi.

YOL YAKINKEN VAZGEÇİN

Uygulamanın çok yanlış olacağını vurgulayan Arı, “Elektriği orada ucuza ver, doğal gazı burada ucuza ver, yarın başka bir ürünü öbür tarafta ucuza ver. Bu kesinlikle doğru değil. Bu ayrıştırma yaratır, bölgeler arasında gerçekten bir ayrıştırma yaratır; bu doğru bir uygulama değil. Bunu teknik, bilimsel ve gerçekten gerçekçi veriler üzerinden yapalım ve ona göre bir fiyat belirlemesi yapalım. Bu düzenlemeden yol yakınken vazgeçin, aksi hâlde o bölgedeki insanlar mağdur olacaktır.” dedi.

AKDENİZ ZENGİN Mİ?

Yasadaki tanımlamanın somut olmadığını dile getiren Arı sözlerini şöyle sürdürdü; “Burada soyut bir tanımlama var. BOTAŞ'a Bakanlık oluruyla, bölgesel bir takdir hakkı, ‘İklimsel koşullar dikkate alınarak’ ifadesiyle verilmektedir. Antalya deyince, İzmir, Muğla, Aydın, Hatay, Mersin, Adana deyince, o bölgede yaşayan insanlara her şey güllük gülistanlık mı? O bölgede yaşayan insanların ekonomisi hepsinin çok mu yerinde? Soğuk bölgelere destek verelim, hep beraber destekleyelim ama siz sıcak veya kış süreci daha kısa geçti diye o illerde yaşayan vatandaşlarımızı cezalandıramazsınız. Ben aşta Antalya olmak üzere bu bahsettiğim ılıman iklime sahip olan illerdeki vatandaşlarımıza sesleniyorum.  Doğal gaz fiyatlarında yükselme meydana gelirse bunun tek sorumlusu AKP iktidarıdır. Bu düzenlemeden geri adım atın. Geri adım atın yoksa bunun cezası, siyasi faturası ağır olur size. Konuya bir de tersinden bakalım. Bu illerde kışın süre kısa ama yazın ne olacak? Yazın da yaz süreci uzun. Şimdi, örneğin, Antalya'da yaz sürecinde insanlar evlerinde yirmi dört saat klima çalıştırıyor, arabasında sonuna kadar klimasını açıyor yani o zaman o bölgede yaşayan insanlara elektrikle ilgili özel bir destek veriyor muyuz?” dedi.

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: