Antalya
14.01.2022
A

12 Ocak 2022 Çarşamba günü AKP Grup Toplantısı’nda, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar çok manidardı.

En çarpıcı açıklaması da “Şimdi de bu konuda yine kısa bir hafıza tazelemesi yapalım." diyerek  HDP Diyarbakır milletvekili Semra Güzel’in PKK’lı bir teröristle fotoğraflarına ilişkin bir video izletmesinin ardından yaptığı şu açıklamaydı.

 “Al işte buyur. Bunların göğsündeki şeref madalyası o dağa kaçırdıkları yavrular. Bunlardaki vicdan bu ama şu anda Edirne'deki en büyük hesabı, İmralı'dakine verecek. Zannediliyor ki her yer şu anda toz pembe. Değil, onların da kendi içinde ayrı bir hesaplaşmaları var ve bu hesaplaşmayı da yapacaklar…” dedi. Elbette devamında Kılıçdaroğlu’na ve Millet İttifakı’na yönelik eleştirileri ardı ardına sıraladı.

2013-2014’te çekilmiş bir fotoğraf üzerinden gündem devam ediyor. Hatırlayacağınız üzere 2005’te başlayan ve 2014’te “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun” adıyla Resmi Gazete’de kanunlaşan süreç döneminde çekilmiş. Hani “çözüm süreci”, “demokratik açılım” gibi adlarla devam eden süreçten bahsediyorum! Hani Oslo Görüşmelerinin gündeme düştüğü yıllardı! Hani akil adamların şehir şehir gezdiği yıllardı! Hani HDP milletvekillerinin İmralı’ya gittiği yıllardı! Hani HDP milletvekillerinin Kandil’e gittiği yıllardı!

Koro halinde aynı şarkıyı söyledikleri dönemdi…

Konuşmaya dönmek istiyorum. Edirne’deki denilen Selahattin Demirtaş’ın İmralı’dakine hesap vereceği söyleniyor. “Zannediliyor ki her yer şu anda tozpembe. Değil, onların da kendi içinde ayrı bir hesaplaşmaları var ve bu hesaplaşmayı da yapacaklar…”derken de Demirtaş ile terörist başı Öcalan’ın aralarının iyi olmadığı ifade ediliyor.

Buradan anlaşılıyor ki HDP içerisinde bir bütünlük yok. Elbette HDP’nin kazandığı 65 belediyenin 49’una kayyum atanmış olması bundan etkendir. Kapatma davasını da buna ekleyin.

HDP’nin içindeki bu ayrışma da matematiksel olarak iktidara yarar sağlar.

Semra Güzel’in fotoğrafının bugün gündeme gelmesinin de amacı sizce başka ne olabilir?

İktidardan, 2022’nin ilk altı ayının sonuna kadar erken seçimle ilgili karar beklemeyin. Seçim demiyorum. Seçimle ilgili karar beklemeyin diyorum.

Çünkü % 50+1’e ulaşıncaya kadar her şey olabilir.

Bir pandemi biter, bir başka pandemi başlar, partiler kapatılır, yeni partiler kurulur.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok