Antalya
12.01.2022
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Avlan Gölü'ne can suyu
Avlan Gölü'ne can suyu

Elmalı ilçesinde, Yuva mahallesinden doğan ve düdenlere boşalan Karagöl kaynak suyu kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olan Avlan Gölü'ne akmaya başladı.

Elmalı Belediyesi tarafından yapılan çalışmada Yuva mahallesinden doğup Sanayi Sitesi yanındaki yeraltı düdenine akan su, kanallarla Avlan Gölü'ne taşındı. Elmalı Belediyesi tarafından yapılan çalışmayla Yakaçiftlik mahallesi bölgesindeki 2.5 kilometrelik kanala, beton kaplama kanal yapıldı. Çalışmayla suyun yeraltına gitmesinin önüne geçildi. Daha önce Avlan Gölü'ne giden kanalın beton kaplanmayan 7,5 kilometrelik bölümü temizlendi. Karagöl su kaynağının suyu, Avlan Gölü ile buluştu.

Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, "Karagöl kaynak suyu, yılladır yeraltı düdenlerine akıp gidiyordu. Geliştirdiğimiz proje ile geçtiğimiz yaz kuruma noktasına gelen Avlan Gölü'ne yaz kış akacak su kaynağını bağladık. Bu su Avlan Gölü'ne can suyu olacak. Avlan Gölü'nün kuruma tehlikesinin önüne geçeceğiz. Ayrıca kışın kanala akıp, yeraltındaki düdenlere giden yağmur suyu da Avlan Gölü'ne akacak. Bölgedeki doğal yaşama, tarımsal üretime önemli katkı sağlamış olacağız" dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: