Antalya
12.01.2022
A
GÜNDEM , EKONOMİ
ANTALYA’DAN VAZGEÇMEDİLER
ANTALYA’DAN VAZGEÇMEDİLER

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, Avrupa’nın en büyük tatil portallarının verilerine göre, Alman tatilcilerden her 5 kişiden birinin tatil için Antalya’yı seçtiğini söyledi. 

 Turizmde 2021 yılını 9 milyon 100 bin ile tamamlayan Antalya, 2022’ye hızlı giriş yapıyor. Güvenli turizm sertifikalı otellerde 2021’de tatilini Antalya’da geçirip evlerine dönen turistler, pandemi döneminin devam etmesine karşın 2022 yılında da tatil planlarını şimdiden yapmaya başladı. Almanya’da yayımlanan iki önemli internet portalının verileri ise Alman turistlerin tatil için Türkiye’yi seçtiğini gösterdi. Avrupa’nın en büyük ortak tatil rezervasyon portalı Holidaycheck ve Almanya kuruluşu Chech24 sunduğu raporlara göre, her 5 kişiden biri tatil için ‘Türkiye ve Antalya’ dediği ortaya çıktı.

TEKRAR İKİNCİLİĞE YÜKSELECEK

 Almanya’nın 2021 yılında Ukrayna’nın gerisinde kalarak üçüncü pazar haline geldiğine dikkat çeken Kavaloğlu, bu yıl ise Almanların tekrar ikinciliğe yükseleceğine inandığını söyledi. Gelen rezervasyonların bu yönde işaret verdiğini belirten Kavaloğlu “Bunu yeniden telafi olacağını düşünüyorum. Çünkü Almanlar Türkiye ve Antalya’da tatil yapmak için çok hevesliler. Şu an gelen ilk rezervasyonlar da bunu gösteriyor. Nisan, Mayıs, Haziran ayları için çok ciddi rezervasyonlar aldık. Temmuz ve Ağustos’un belirli dönemleri de çok büyük yoğunluk yaşıyoruz” diye konuştu.

HER 5 ALMANDAN BİRİ TERCİH EDİYOR

  Check24 raporuna göre, Almanya’daki vatandaşların Türkiye’de tatil heveslerini ortaya koyduğunu da aktaran Kavaloğlu, “Her 5 Alman’dan bir tanesi tatilini Antalya ve Türkiye’de geçirmeyi düşünüyor. Bu doğru bir rapor. Normal şartlarda bakıldığında 3,5 -4 milyon Alman’ın Antalya’ya gelmesi normal bir durumdur. Fakat bu pandemi döneminde biraz azaldı. 13-14 milyon toplamda gerçekleşeceğini düşünürsek, Almanya’nın da tekrardan 2,5 - 3 milyon seviyesinde çıkış yapacağını bekliyorum” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: