Antalya
11.01.2022
A
GÜNDEM , EĞİTİM
TARIM EĞİTİMİ 176 YAŞINDA
TARIM EĞİTİMİ  176 YAŞINDA

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde, Türkiye’de tarımsal eğitim-öğretimin başlamasının 176. yıl dönümü kutlandı. Tarımın stratejik öneminin her geçen gün arttığını söyleyen Rektör Özkan, sürdürülebilir, verimli ve akıllı tarım için üniversitelerin öncü olması gerektiğini belirtti.

Her yıl geleneksel olarak kutlanan Türkiye’de tarımsal eğitim-öğretiminin 176. yıl dönümü dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Antalya Ziraat Odası iş birliği ile program düzenlendi.Akdeniz Üniversitesi Tören Alanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başlayantörenin ardındanprogram Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan,Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gökhan Karaca,ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin,Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. Dursun Büyüktaş, sektör temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla devam etti.

ÜNİVERSİTELER ÖNCÜ OLMALI

Açılış konuşmasına Türkiye’de tarımsal eğitim-öğretiminin 176. yıl dönümünü kutlayarak başlayan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan,tarımın stratejik öneme sahip olduğunu, dünya nüfusunun giderek artması, kaynakların azalması ve son dönemde yaşanan pandemi sebebiyle tarımsal üretimin öneminin her geçen gün daha da iyi anlaşıldığını vurguladı.

MODERN ÜRETİM TEKNİKLERİ

Günümüzde yaklaşık 8 milyara ulaşan dünya nüfusunun 2050 yılında 9.5 milyara ulaşması beklendiğini söyleyen Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, bu nüfusu besleyebilmek için tarımsal üretimin bu süreçte en az %50 oranında arttırılması gerektiğini söyledi. Erkan, gelecekte tarımsal üretimi tehdit edecek olumsuz şartlarda artan dünya nüfusunu besleyebilmek ve küresel rekabette öne geçebilmek için modern üretim tekniklerinin kullanılması zorunlu hale geleceğini ve bu noktada tarımsal üretim yönlendiren ziraat mühendislerinin aktif rol oynayacağını ifade etti.

TARIMIN GELECEĞİ ZİRAAT MÜHENDİSLERİNE EMANET

Tarım üretimi ve tarım öğretimi konularında bilgiler paylaşan Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. Dursun Büyüktaş, tarım üretimini buğday örneği üzerinde anlatarak buğdayın üretim ve tüketim oranlarını aktardı ve yerli üretime ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı. 45 farklı üniversitede Ziraat Fakültesi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Dursun Büyüktaş, ziraat fakültelerindeki bölümlerin yerleşme istatistiklerini vererek öğretiminde akreditasyon sürecinin önemine değindi. HABER MERKEZİ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: