Antalya
10.01.2022
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Büyükşehir’den üreticiye destek
Büyükşehir’den  üreticiye destek

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Gündoğmuş Karadere, Manavgat Çardak Taşağıl, Kaş Yuvacık Kapalı Devre Sulama Sistemi, Demre Sulama Tesisi ve Finike Tekke Alakır Bakım Onarım İnşaatı Yapım İşi ile toplamda 14.838 dekar alan vahşi sulama sisteminden kapalı sisteme geçmiş oldu. 

132 mahallede 2672 üretici ailesine 132 bin 502 metre boru, 53 vana, 5 motopomp ve 30 adet sulama hidrantı desteği sağlandı. Bu sayede su kullanımında yüzde 60’lık tasarruf, verimlilikte ise yüzde 55’lik artış sağlandı.

HIZ KESMEYECEK

Sulama projelerine bu yıl da hız kesmeden devameden Büyükşehir Belediyesi 5 ilçede 8 adet sulama projesi ile 16.000 dekar alanın kapalı devre sulama tesisi projesini hazırlayarak ihale aşamasına getirdi. Bu sulama projelerinden yaklaşık 6000 çiftçi ailesinin yararlanması öngörülüyor.

ARITMA SUYU

Antalya Büyükşehir Belediyesi hayata geçireceği Korkuteli- Beğiş susuzu Kapalı devre sulama projesiyle arıtma suyunu tarımsal sulamada kullanarak bir ilki gerçekleştirecek. 2000 dekar alan ilk defa suyla buluşacak. En az 60 ailenin su olmadığı için tamamen terk edilmiş olan mahalleye geri göçü öngörülüyor.

ENERJİ DESTEĞİ

Çiftçi girdi maliyetlerini düşürmek amacıyla geçtiğimiz yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait 4,86 MW’lık GES tesisinde üretilen enerji ile 46 sulama kooperatifinin enerji ihtiyacının yüzde 70’i karşılandı. Son 2 yılda 10 bine yakın çiftçiye 21 milyon TL’lik enerji desteği verildi. Enerji desteğinden daha fazla çiftçinin yararlanması için 3 MW’lık GES tesisi için hazırlıklar sürerken, GES’li pompaj sistemi proje hazırlıkları da sürüyor.

DİJİTAL TARIM

Bilinçsiz ilaç, gübre ve su kullanımının önüne geçilmesi için Dijital Tarım Uygulamasına başlandı. İlk olarak 73 üyesi olan Elmalı-Çukurelma Sulama ve tarımsal kalkınma kooperatifi üyelerinin dahil edildiği bir dijital takip sistemi Kumluca’da da uygulanmaya başladı.2022 yılı içerisinde farklı ilçelerde 5 kooperatifin daha sisteme dahil edilmesi hedefleniyor.  HABER MERKEZİ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: