Antalya
10.01.2022
A
GÜNDEM , EĞİTİM
Drone pilotu oldular
Drone pilotu oldular

Yazılım konusunda uzman bir isim olan Elektrik Elektronik Mühendisi Alp Erkan Şavlı, 2017 yılından bu yana Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün zorunlu tuttuğu ticari pilotaj yetkilisi lisansı verdiklerini söyledi.

Günümüzde ticari faaliyetler için çokça kullanılan teknolojik cihazlardan ‘drone’ları uçurmak için yasal olarak izin alınması ve ticari anlamda bir belgeye sahip olunması gerekiyor.  Drone Doktoru firmasının yazılım uzmanı Elektrik Elektronik Mühendisi Alp Erkan Şavlı, İHA 0, İHA 1 eğitimlerinin kapsamına ve önemine değindi.

DRONE EHLİYETİ ALIYORLAR Z

Firmanın Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından TR-İHA-E-61 Belge numarası ile yetkilendirilmiş eğitim kuruluşu olduğunu belirten Şavlı, 2017’den beri Taner Tatarhan ile birlikte bu eğitimleri periyodik olarak sunduklarını söyledi. Şavlı,“İHA 0 eğitimleri 2, İHA 1 eğitimleri 5 gün sürüyor. Eğitimin büyük bir bölümü teorik, havacılık kuralları, sivil havacılık kanunları gibi konular müfredatın içinde yer alıyor. Bu eğitime katılmak için bir ‘drone’nun uzun olmasına ya da önceden ‘drone’lar ile ilgili bilgi, biriminizin olmasına gerek yok. Biz drone ile ilgili teknik, teorik, pratik, hukuki olarak bilmeniz gereken her şeyi sizlere eğitimlerimizde anlatıyoruz. Pratik uçuş eğitimlerimizi kendi drone’larımız ile veriyoruz. Eğitim sonunda hemen halk arasında Drone Ehliyeti olarak da bilinen SHGM onaylı sertifikalarınıza sahip olabiliyorsunuz” dedi. Şavlı, özellikle sosyal medya yönetimi, tanıtım videoları çeken kişilerin bu belgeye sahip olmalarının gerektiğini de dile getirdi.

LİSANS ALMAK ŞART

Sivil Havacılık Kanununa göre 500 gram üstündeki cihazların insansız hava aracı kabul edildiğine ve izne tabi olarak uçurabildiğine dikkat çeken Şavlı sözlerini şöyle sürdürdü:  “500 gr altındaki cihazlar kamera bulundurduğu için özel hayatın gizliliğini ihlal veya terör amaçlı kullanılma ihtimalinden dolayı kurallara tabi tutuluyor. 4 kilograma kadar olanlar İHA 0, 25 kilograma kadar olanlar İHA 1, 125 kilograma kadar olanlar İHA 2, 125 kg üstündekiler İHA 3 kategorisine giriyor. Biz İHA 0 ve İHA 1 ticari pilotaj yetkisini veriyoruz.  İnsansız hava aracına giren bir cihazı meskûn mahallerde uçurmak için 5 gün önceden izin almanız gerekiyor. Bu izinleri Sivil Havacılık Kurumu veriyor. Şehir içinde uçuş yapmak için ticari bir belge sunmanız gerekiyor. Bunun bir portalı var. iha.shgm.gov.tr portalından müracaat ediliyor. Yasaklı bölgeler askeri bölge havalimanı gibi bölgelerde uçuracaksanız. 10 gün önceden dilekçe ile başvuru yapıyorsunuz.” Murat ŞENTÜRK

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: