Antalya
08.01.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Atık toplayıcılara sahip çıkmalıyız
Atık toplayıcılara  sahip çıkmalıyız

Geçmişte Muratpaşa Belediyesi’nde geri dönüşüm konusunda görevlerde bulunan Memleket Partisi Çevreden Sorumlu İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çetin, belediyelerin atık toplayıcılara sahip çıkması gerektiğini söyledi. Çetin, toplayıcılara iş kıyafeti ve araç verilmesini önerdi.

Memleket Partisi Çevreden Sorumlu İl Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çetin, partinin enerji politikaları ve güncel çevre sorunları üzerine açıklamalarda bulundu. Emekli olduğu Muratpaşa Belediyesinde 'Geri Kazanım Projesi'nin koordinatörü görevinde bulunduğunu hatırlatan Çetin, tecrübelerini değerlendirmek için Memleket Partisi'ni seçtiğini söyledi. Çevre ve enerji konusunda hazırladığı raporu Genel Başkan Muharrem İnce'ye sunacağını belirten Çetin, "Rüzgâr ve güneş başta olmak üzere enerjiyi iyi kullanmalı, yeşil enerji konusunda da hızlı adımlar atmalıyız." dedi.

İSVEÇ MODELİ YAYGINLAŞMALI

Küresel ısınmanın dünyayı tehdit ettiğini söyleyen Çetin, "Aslında buna küresel ısınma değil, iklim krizi demek gerekir. Çünkü doğal kaynaklarımızı kaybediyoruz ve bu konuda çok da somut adım atılmıyor" dedi. Enerji konusunda İsveç modelinin uygulanmaya başlandığını söyleyen Çetin, "Bu modele göre çöpler havayı kirletmeyecek şekilde yakılıyor. Antalya'da bu konuda bir tesis var. Ama yeterli değil. İstanbul'da da yeni bir tesis kuruldu. İsveç modeli enerji dönüşüm sisteminin tüm Türkiye'ye yayılması gerekir." diye konuştu.

ÇÖP ZENGİNİYİZ

Türkiye'nin çöp zengini olduğunu vurgulayan Çetin, "Çünkü biz aynı zamanda tarım ülkesiyiz. Turizm kenti Antalya’nın otel ve tatil köylerinde çok miktarda meyve ve sebze, olduğu gibi çöpe gidiyor. Hâlbuki bu çöpler çok değerli ve kesinlikle değerlendirilmesi gerekir" ifadelerini kullandı.  

HEPSİNE ARAÇ VERİLSİN

Ambalaj atıklarının toplanması konusunda da önerilerde bulunan Çetin açıklamasını şöyle sürdürdü:  "Yerel yönetimler ambalaj atıklarının toplanması konusunda daha kapsamlı çalışma yapmalı. Ayrıca atık toplayıcı arkadaşlarımıza yine yerel yönetimler tarafından sahip çıkılmalı. Onlara kimlik çıkarılmalı, tek tip kıyafet ve araç verilmeli. Böylece hangi kâğıt toplayıcısının hangi mahalleden sorumlu olduğu belli olur" Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: