Antalya
07.01.2022
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Esnaf yabancı dil öğrenecek
Esnaf yabancı dil öğrenecek

Antalya Konfeksiyoncular ve Butikçiler Esnaf Odası 13 Ocak'ta seçime gidiyor. Odanın hem kurucu hem de 8 dönemdir başkanlığını yapan Yusuf Kurul, yeni dönemde de aday. Kurul, seçilmesi halinde esnafa yabancı dil eğitimi vereceklerini söyledi

Esnaf odaları yeni yıl ile birlikte seçim sürecine girdi. Antalya Konfeksiyoncular ve Butikçiler Esnaf Odası'nın Genel Kurulu, 13 Ocak'ta Antalya Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Konferans Salonunda yapılacak. Odanın kurucu başkanı ve 8 dönemdir başkanlığını yürüten Yusuf Kurul, yeni dönemde de aday oldu. Pandeminin etkisiyle 2 yıldır hem odanın hem de esnafın iş yapamaz hale geldiğini söyleyen Kurul, "Yıllardır mücadele ettiğimiz AVM sorununun üstüne pandemi başlayınca sorunlarımız kat kat arttı." dedi.

PANDEMİ BİZİ VURDU

Pandemide esnaf kepenk kapatırken AVM'lerin iş yaptığını söyleyen Kurul, "Baskımız sonucu zincir marketler pandemide günlük 4 saat dükkân kapattılar. Fakat sonra o karar kaldırıldı. Pandemide esnafa aylık 3 bin lira yardım yapıldı. Bu ücret esnafı tatmin etmedi." dedi.

DÖVİZ KURU SABİTLENMELİ

Asgari ücrete yapılan zammın yanı sıra iğneden ipliğe kadar kalem ürüne zam geldiğini, KDV'de indirim yapılmadığını bu durumun da ekonomiyi allak bullak ettiğini söyleyen Kurul, "Konfeksiyonculular ve butikçiler ürünlerinin büyük bölümünü yurt dışından ithal ediyor. Döviz kurundaki dalgalanma bizim sektörü çok etkiledi. Örneğin esnaf yünü 12 liradan aldı,  ertesi gün dolar 13 lira oldu. İthalatçı firma aradaki farkı esnaftan talep etti. Umarız döviz kuru sabitlenir bizde ona göre bir yol izleriz." dedi.

ÜYELERE YABANCI DİL EĞİTİMİ

Seçimin güçlü adayı olan Yusuf Kurul, yeniden başkan seçilmesi halinde yeni dönemde esnafa yabancı dil eğitimi verileceğini söyledi. Yabancı dilin çağın bir gereği olduğuna dikkat çeken Kurul, "Turizm başkentinde esnaflık yapıyorsanız, en az bir yabancı dil bilmeniz gerekir. Oda olarak önümüzdeki dönemde üyelerimizin yabancı dil öğrenmesi için eğitim vereceğiz" dedi. Engin KORKMAZ

RESİMALTI:

Antalya Konfeksiyoncular ve Butikçiler Esnaf Odası Başkanı ve Başkan Adayı Yusuf Kurul, odanın 826 üyesini 13 Ocak'ta AESOB'ta yapılacak genel kurula katılmaya davet etti.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: