Antalya
07.01.2022
A

Kentimizde kültür ve sanatın merkezi konumunda bulunan Muratpaşa Belediyesi, bir dizi heyecan verici projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu yazıda çoğunlukla Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde sergilenecek etkinliklerle ilgili bilgi vermek istiyorum.

Sinema Günleri

Belediye’nin kültür ve sanat alanında göze çarpan ilk etkinliklerinden biri, ilk gösterimi 16 Ocak Pazar günü saat 14.00’da başlayacak olan Muratpaşa Sinema Günleri. 2017 yılında, Altın Portakal Film Festivali’nde Ulusal Yarışma kategorisinin kaldırılmasının ardından kamuoyunda oluşan tepki sonucu ortaya çıkan “Bir Film Bir Konuk” projesinin devamı olan Sinema Günleri, önemli filmlerin yönetmen ve oyuncularını izleyiciyle buluşturmayı hedefliyor. Günümüzde gösterime girmesi güç hale gelen kimi ulusal filmlere destek verme anlamına da gelen projenin ilk ayağında, Türkan Şoray’ın oynadığı son film olan “Suna” var. Yönetmen Engin Ayça ve oyuncu Gülsen Tuncer’in konuk olarak katılacağı ücretsiz programda film gösterimi ve özel bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Muratpaşa Sinema Günleri kapsamında, 15 günde bir yapılacak etkinliklerde yer alacak diğer filmler arasında, geçen yılın festivallerinde pek çok ödül kazanan “Çatlak”, “Gölgeler İçinde”, “Okul Tıraşı” gibi yapımlar da bulunuyor.

Yaşasın Müzik!

Önceki dönemde, pandemide ekonomik zorluk yaşayan müzisyenlerin yanında olan ve “Müzik Sokakta” etkinliğine yer veren Muratpaşa Belediyesi’nin 2022 yılı başlarında imza atacağı bir diğer önemli proje de “Müziğin Öyküsü” olacak. Toplam dört bölümden oluşacak çalışmada, Türkiye’de geniş kitlelerin beğenisini kazanmış müzik türlerinin evrimini anlatan belgeseller ve canlı müzik performansları sergilenecek. “Protest”, “Halk Müziği”, “Arabesk” ve “Pop / Rock Müzik” türlerinin masaya yatırılacağı “Müziğin Öyküsü”nün 18 Şubat 2022 Cuma günü, İlke Türkdoğan ve grubunun katılımıyla başlayacağını ve yine ücretsiz olacağını hatırlatalım.

Türkdoğan’ın, bu satırların yazarı ile işbirliğinden doğan ikinci projesinde ise yöremizin unutulmaz yerel halk sanatçılarının tanıtılacak. 11 Şubat 2022 Cuma günü başlayacak etkinliğin ilk buluşmasında derlediği türkülerin yanı sıra gerçek bir kültür insanı olarak dikkat çeken, yakın bir geçmişte kaybettiğimiz değerli eğitimci Halit Önür anılacak. Sanatçının yetiştirdiği önemli müzisyenlerden, TRT sanatçısı Uğur Önür ve sürpriz konukların katılacağı programın ilerleyen bölümlerinde Curacı Kadir ve Ahmet Turgut gibi isimler de yer alacak.

Bu etkinliklerin planlanması ve hayata geçirilmesini sağlayan Belediye Başkanı Ümit Uysal’a, Kültür Müdürü Gülnur Gökşahan ve belediyenin tüm kültür emekçilerine teşekkür ediyorum.

Notlar

(+) Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde, ilki 29 Ocak Cumartesi günü saat 14.00’da başlayıp toplamda beş hafta sürecek “Film Okuryazarlığı Atölyesi”ne başlıyoruz. Ücretsiz ve sınırlı sayıda kişiyle gerçekleşecek eğitimlere şimdiden kayıt olabilirsiniz.

(++) Bir etkinlik haberimiz de Bahçeli Kültür Sanat (BAKÜS) imzasını taşıyor. Osman Utku Atış’la gerçekleştireceğimiz “Tuncer Çetinkaya ile Türk Sinema Tarihi”, 11 Ocak akşamı başlayacak. Ayrıntıları, BAKÜS’ün sosyal medya sayfalarında bulabilirsiniz.

(+++) 15 Ocak Cumartesi akşamı Nâzım Hikmet’in doğum gününü kutluyoruz. Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleşecek anma gecesi, belediyenin yanı sıra ANTALYA MODERN ve Eğitim İş Sendikası öncülüğünde gerçekleşecek. Gülsen Tuncer’in onur konuğu olarak katılacağı gecede “Tanya” oyunu sahnelenecek, Grup Haziran ve İsmet Aydın Korosu’ndan şarkılar dinleyeceğiz. Ücretsiz etkinlikte buluşmak dileğiyle…

Paylaş
ETİKETLER:
Yok