Antalya
06.01.2022
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Budak: TL'ye güven çok azaldı
Budak: TL'ye güven çok azaldı

TBMM’de yaptığı konuşmada hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, TL’ye olan güvenin azalması sonucu döviz mevduatlarının oranının yüzde 67’ye yükseldiğine dikkat çekti.

 

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, limanların özelleştirme sürelerini ihalesiz 49 yıla uzatılmasını içeren torba kanunun TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri sırasında ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin en büyük ilk 10 ekonomi arasındaki yerini alacağı iddiasının gerçeklikten kopuk olduğunu dile getiren Budak, “Cumhurbaşkanı milletin aklıyla alay ediyor. Bırakın ilk 10 ekonomi arasına girmeyi, IMF’ye göre, Türkiye dünyanın en büyük ilk 20 ekonomisi arasındaki yerini kaybetti. 21’inci sıraya geriledi” dedi.  İktidarın yurttaşların dövizlerini bozdurduğu iddiasını BDDK rakamlarının yalanladığını dile getiren Budak, “22 Aralık’ta gerçek kişilerin bankalardaki döviz mevduatları 163,8 milyar dolardı. 30 Aralık’ta bu rakam 165 milyar dolara dayandı. Gerçek kişilerin döviz mevduatlarının toplam mevduata oranı yüzde 67’ye yükseldi. Türk lirasına güveni tamamen yok ettiniz” diye konuştu.

 

ENFLASYON HIZLA YÜKSELİYOR

 

“Faiz sebep, enflasyon sonuç” inadının Türkiye’de enflasyonu son yirmi yılın zirvesine çıkardığını dile getiren Çetin Osman Budak sözlerini şöyle sürdürdü:

 “İlk 10 büyük ekonomi arasına giremedik, ama dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ilk 10 ekonomi arasında sekizinci sıradan girdik. Dünyada enflasyonun ülkemizden yüksek olduğu sadece yedi ülke var.  Dünyada sadece Venezuela, Sudan, Lübnan, Suriye, Surinam, Zmbabwe ve Arjantin’de enflasyon bizdekinden yüksek. Bu ekonomik durumla nasıl övünüyorsunuz, nasıl milleti aldatıyorsunuz anlamak mümkün değil”

 

20 ARALIK’TA BİR SOYGUN YAŞANDI

 

20 Aralık akşamı yaşanan ani döviz düşüşünü de değerlendiren Budak, “20 Aralık gecesi ne yaptınız? Dolar 18,5 liraydı, doların 18,5'tan geriye gelmesi için bir gece yarısı operasyonu yaptınız, ilkel çağlarda kalmış, rahmetli Özal'ın da şiddetle eleştirdiği bir bankacılık ürününü milletin önüne sundunuz ve bunu büyük bir şovla yaptınız; Bakanlar Kurulu, Kabine toplantısından sonra Sayın Cumhurbaşkanı çıktı, açıklamalarda bulundu ama gece 8.00'di, piyasalar kapalıydı; hiç kimsenin önünde ekran yok; vatandaşın çıkıp piyasadan bin dolar, 2 bin dolar, 3 bin dolardan fazla dolar alması mümkün değildi. Sonra iş anlaşıldı; gece yarısı büyük bir operasyon yapıldı, 18,5 liradan TL'ler satıldı, aşağı doğru, 10 liraya doğru giderken sabaha doğru büyük bir soygun düzenlendi. Dünya tarihinde böyle bir soygun görülmemiş, dünya tarihinde böyle bir soygun yaşanmamıştır” dedi HABER MERKEZİ

 

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: