Antalya
04.01.2022
A

5 Ocak 2021’de Körfez Gazetesi’nde ilk yazıyı kaleme alıp 2021’de erken seçim olmayacağının notunu tarihe düşmüştük… 2022 ise erken seçimin yaşanacağı yıl gibi görünüyor. İktidar, 2021’in son günlerinde bir ekonomik açılım(!) başlatarak 2022’de bir erken seçimin sinyallerini verdi. İktidar, bu açılımları sürdürecek ve %50’yi gördüğü gün erken seçime gidecektir. Kutsal Ramazan ayını görmeden beklemeyin…

Türkiye’de 2014’ten beri yürütülen bir algı var. İktidar medyası üzerinden yürütülüyor. Türkiye’nin bir ulusal kurtuluş savaşı verdiği, ABD’nin AKP’yi düşürmeye çalıştığı ana fikri ısrarla millete verilmeye çalışılıyor.

Mütareke basını ve televizyonlarına bakıyorsun sanki yarın Yunanistan Trakya’yı işgal edecek. Hele bir de emekli asker sıfatı ile çıkıp milletin gönlündeki Mehmetçik aşkı üzerinden bu algı verilmiyor mu kahroluyorum… Oysa Yunanistan ve iktidarın stratejik ortağı ABD ve hiç kimse ABD’den izinsiz bölgede kuş uçuramaz!

Kanal İstanbul’un ABD’nin Rusya’yı parçalamaya devam etmek için başlattığı bir proje olduğunu ve Yunanistan’ın da bu kapsamda hazırlık yaptığını görmeliyiz. Emekli amiraller davası ile toplumun baskı altında tutulmak istenmesi,  Kanal İstanbul/Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin gündeme gelmemesi anlamına gelmiyor mu? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’den/Millet İttifakı’ndan alınması ve iktidarın eline geçmesi ABD’nin politikalarına hizmet etmeyecek midir?

Diğer yandan Suriye’de ABD’nin eseri olan BOP ilerlemiyor mu? Suriye’nin en zengin petrol ve doğalgaz yatakları ABD’nin ve içinde Özgür Suriye Ordusu(ÖSO)/Suriye Milli Ordusu’nun da bulunduğu güçler tarafından ele geçirilmedi mi? Biz Suriye Milli Ordusunu(!) desteklemiyor muyuz?

Rusya, kanlısı Ukrayna’ya verdiğimiz silahları dile getirmiyor mu? İran bölgedeki ülkelerin haritaları değişmemeli diye bas bas bağırmıyor mu? Evet! Tüm sorulara evet! Hem içerde hem de dışarıda ABD politikaları tıkır tıkır işliyor…

Ulusal kurtuluş savaşı veren iktidar değil muhalefet ve yüce Türk Milleti’dir…

ERKEN SEÇİM VE ANAYASA

Türkiye’de yürütülen bir başka algı da Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın bir “darbe” anayasası olduğu algısıdır. Oysaki anayasanın büyük bir çoğunluğu değiştirilmiştir. Geriye değiştirilemez maddeler, dil, yurttaşlık tanımı ve Atatürk ile ilgili maddeler kalmıştır. Darbe anayasası diyerek değiştirilmek istenen maddeler esas bu maddelerdir.

Türkiye’nin ulusal kurtuluş savaşı verdiği ve darbe anayasası ile yönetildiği algısı, geçmişte yetmez ama evetçileri ve sözde ulusalcıları iktidara destek vermeye yöneltmişti. Bunu gören iktidar yine bu alanda çalışmaya devam ediyor.

Yaklaşan seçimde eğer iktidar kazanırsa bir anayasa referandumu falan olmaz direk anayasa yapılır ya da hazırda bekleyen anayasa yürürlülüğe girer!

Tam başkanlık sistemi! Eyaletlere dayalı!

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok