Antalya
20.12.2021
A
GÜNDEM
ANTALYA KURUYOR
ANTALYA KURUYOR

Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından düzenlenen kahvaltıda, meslekte 25, 30, 35 ve 40 yılını tamamlayan mühendislere plaket verildi. Etkinlikte konuşan 4 eski büyükşehir belediye başkanı verdikleri örneklerle Antalya'nın su kaybına dikkat çekti

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Antalya Şubesi, hafta sonu kaynaşma kahvaltısı düzenledi. Kahvaltıya Antalya eski belediye başkanı Selahattin Tonguç ve eski büyükşehir belediye başkanları Hasan Subaşı, Mustafa Akaydın, Bekir Kumbul ile Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer, Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Ebru Manavoğlu, oda üyeleri ve davetliler katıldı.

BÜYÜKŞEHİRLE ANLAŞTIK

Kahvaltıya katılan üyelere ve konuklara teşekkür eden JMO Antalya Şube Başkanı Bayram Ali Çeltik, Büyükşehir ile zemin etüdü konusunda anlaşma sağlandığını ve 100 bin konutun zemin etüdü yapılacağını duyurdu. Bu anlaşma ile doğru kentleşme adına önemli bir adım attıklarını söyleyen Çeltik, "Amacımız kentimizin hem altını hem üstünü doğru planlamak" dedi.

SU FAKİRİ OLUYORUZ

Buluşmada söz alan eski Büyükşehir Belediye Başkanı ve İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı göreve geldikten sonra 22 Mart 1997 tarihinde Türkiye'de ilk kez Dünya Su Günü'nü kutladıklarını söyledi. O dönem yaptıkları sempozyuma gelen bilim insanlarının 'Suyu böyle kullanmaya devam ederseniz 20-25 yıl sonra su fakiri' olursunuz dediğini hatırlatan Subaşı, "Maalesef bilim insanları haklı çıktı. Şuan Elmalı'da yıllık 150 milyon metreküp su doğaya karışıyor. Temiz suyun bu kadar kıymetli olduğu bir dönemde bu su kaybının önüne geçilmeli" dedi.

ACİL ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ

Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul ise yakın zamanda Salda ve Göller Bölgesi'ni ziyaret ettiğini, gördüğü manzara karşısında ürperdiğini söyledi. Salda'nın ortasında adacıkların çıktığını belirten Kumbul, "Anadolu kuruyor. Bunun karşısında toplantılar vs yapılıyor ama konuşulanlar sözde kalıyor. Su konusunda acil çözüm üretilmeli" dedi. Kuraklık tehlikesine dikkat çeken eski Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da kendi döneminde bu konuda ürettikleri projeleri ve yaptıkları çalışmaları anlattı.

MESLEK BÜYÜKLERİNE PLAKET

Konuşmaların ardından meslekte 25,30, 35 ve 40 yılını tamamlayan jeoloji mühendislerine onur plaketi takdim edildi.  Engin KORKMAZ

    

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: