Antalya
07.12.2021
A

ABD, Sovyetleri parçalamayı başardıktan sonra etnik temelde devletçikler kuruldu. Rusya da birkaç etnik grubun oluşturduğu bir devlettir. ABD’nin Rusya ile ilgili planlarını, 06 Nisan 2021’deki “Hazırlık Rusya içindir” ve 17 Haziran 2021’deki “NATO -Rusya” başlıklı yazılarımda değinmiştim.

 

NATO -Rusya başlıklı yazımda; “ABD emperyalizmi, Rusya’yı parçalamak için Ukrayna’yı NATO’ya dâhil edeceği olmazsa da Kanal İstanbul üzerinden devam edeceği görülüyor. NATO’nun 2030 raporuna bakıldığında Rusya başına geleceklerden habersiz olabilecek kadar basiretsiz bir yönetime sahip görülüyor. Diğer yandan yaşadığı ekonomik ambargolarla nefes alamaz hale gelmiş görülüyor. ABD bölgemizde BOP eşbaşkanları aracılığı ile Rusya’yı kıskaca almış durumdadır. Kamuoyunda S-400’lerin alınması bile yanlış değerlendirilmektedir. S-400’ler Rusya’nın küresel bir güç olduğunun göstergesi değildir aksine Rusya’nın bölgedeki özellikle de Suriye’de çuvallaması için ABD tarafından bir yemdir ve Rusya bu yemi yutmuştur! Rusya, bölgedeki BOP eşbaşkanlar ile ilişkilerini kesmediği sürece parçalanması kaçınılmazdır.” demiştim.

 

Bugün geldiğimiz noktada, ABD yine Kırım üzerinden Ukrayna’yı kullanarak Rusya’ya yeni bir operasyon başlattığı görülüyor. Türkiye’de Rusya’nın ABD’ye karşı denk güçte bir ülke olduğu algısı yaygın olarak haber yapılıyor. Olmadığını bile bile yayıyorlar hatta Rusya’nın Sovyetlerin devamı algısı verilerek destekleniyor. Hiçbiri doğru değil!

 

Ukrayna’nın kuzeyinde yer alan Belarus ya da Beyaz Rusya’da bu planın bir parçası olarak mülteci krizi yaratıldı. ABD, Irak ve Suriye’den oluşturulan bir grubu Ukrayna üzerinden Belarus’a sokuldu ve Polonya ile kriz gündeme getirildi.

 

Ağustos 2020’de AB,  Belarus’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Lukaşenko’nun hile yaptığını iddia ederek seçimleri tanımadığını ifade etmiş ve Belarus’a ambargo uygulamaya başlamıştı. Ne de güzel kılıf buluyorlar değil mi! Rusya’ya yakın Belarus’ta kriz yaratmak güneyindeki Ukrayna’nın rahat hareket etmesine yol açacağını görmemek sadece körlük değil tarihi yanıltmak olur!

 

3 Aralık 2021’de Al Jazeera’de yayınlanan “Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etme tehdidi ne kadar gerçek?” başlıklı yazıda Ukrayna’nın Batı ve Türkiye üzerinden silahla donatıldığı iddia ediliyor. Ayrıca Putin, Ukrayna’ya sofistike silahlar gönderilerek Rusya’nın “kırmızı çizgilerinin” görmezden gelindiğini söylüyor.

ABD, İran’a rahat bir operasyon gerçekleştirmek için Rusya’yı çökertmesi gerektiğini biliyor ve bu yolda emin adımlarla ve bölgedeki eşbaşkanlarıyla birlikte yoluna devam ediyor…

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ

5 Aralık 2021’de Türkiye Barolar Birliği nihayet seçim yapabildi. Seçimde Feyzioğlu karşısında aday olan Erinç Sağkan kazandı. Kendisini kutluyorum! İktidarın bütün gücünü kullanan Feyzioğlu’na karşı seçim kazanan Sağkan’da aranacak tek şart mevcuttur.

Çoklu baro sistemine karşı olması önemlidir. En azından bu ülke şartlarında savunmasız kalmayacağımızı ifade etmesi bile anlamlıdır. Yaşayıp göreceğiz…

Paylaş
ETİKETLER:
Yok