Antalya
06.12.2021
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
ÇMO’nun onur gecesi
ÇMO’nun onur gecesi

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Antalya Şubesi Meslekte Onur Yılı Gecesi’nde,  20, 25, 30 ve 35 yıldır görev yapan mühendislere plaket sunuldu. Gecede yaptığı konuşmada iklim değişikliğine dikkat çeken Şube Başkanı Derya Ünver, Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı kurulmasını önerdi.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Antalya Şubesi tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Onur Gecesi Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Atatürk Konferans Salonu’nda yapıldı. Geceye ÇMO Genel Başkanı Ahmet Kahraman, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Muratpaşa ve Büyükşehir Belediyesi temsilcileri, Akdeniz Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Merdun ile çevre mühendisleri katıldı.  Gecenin açılış konuşmasını yapan ÇMO Şube Başkanı Derya Ünver, iklim değişikliğine vurgu yaptı.

ÜNVER, BAKANLIK KURULMASINI ÖNERDİ

2021 yılı Küresel Riskler raporuna göre gelecek 10 yılda gerçekleşme olasılığı en yüksek çevre olaylarının başında iklim değişikliği ve insan kaynaklı çevresel hasarlar ile salgın hastalıkların geldiğini belirten Ünver,  “Ülkemizin bağımsız ve sadece bu konulara odaklanacak bir Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığına ihtiyacı vardır. İsim değiştirmekle kalmamalı,  hedeflere ulaşmamızı sağlayacak Bakanlık teşkilatlanması ve en önemlisi de bu konuda liyakatli çevre mühendislerinin hiç vakit kaybetmeden istihdam edilmesi zorunludur” dedi.

KAMUDA HAKKIMIZ GASP EDİLİYOR

Kamuda çevre mühendislerinin yerini çevre görevlisinin aldığını vurgulayan Başkan Ünver, “Çevre mühendisliği aldığı akademik eğitimle tüm bu süreçlerin yönetimini gerçekleştirecek en önemli meslek disiplinidir. Ne yazık ki biz çevre mühendislerinin mesleki hakları 2009 yıldan beri 3-4 günlük eğitimlerle verilen Çevre Görevlisi Belgesi ile gasp edilmektedir. Meslektaşlarımızın binlercesi işsizken konunun uzmanı olmayan meslek guruplarına bu hakkın verilmesi halen daha çevre konularının öncelik sırasında çok gerilerde olduğunu göstermektedir” diye konuştu.

SUYUN ÖNEMİNİ BİLMİYORUZ

Derya Ünver’in ardında söz alan ÇMO Genel Başkanı Ahmet Kahraman ise dünyadaki su kullanımına dikkat çekti. Son dönemde Türkiye’de her rafta her pazarda avokado görüldüğünü söyleyen Kahraman, “Avokado çok su isteyen bir bitki. Bu bilindiği halde her bölgede avokado yetiştiriliyor. Örneğin Kuzey Afrika’da avokadoların çok su tükettiği bilindiği için avokado bahçeleri askerler tarafından korunuyor. Suyun önemini buradan anlamamız gerekiyor” diye konuştu.

ESEN’DEN ÇEVRECİ YAKLAŞIM

Daha sonra söz alan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise meslek odaları ile birlikte hareket etmeyi önemsediklerini söyledi. Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen ise çevre mühendislerinin önemini bir örnekle anlattı. Konyaaltı Çevre Koruma Şube Müdürü Özgür Bülent Yalçın’ın dönüştürülebilir atıkları tekrar değerlendirmek üzere proje sunduğunu belirten Esen, “O projeyi hayata geçirdik ve şuan belediyemiz yılda 5 milyon lira kâr ediyor. Çevrenin korunması noktasında üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız” dedi.

MÜHENDİSLERE PLAKET

Büyükşehir Belediyesi adına söz alan başkan danışmanı Lokman Atasoy ise Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin başdanışman olarak çevre mühendisi çalıştıran Türkiye’deki tek belediye olduğunu söyledi. Konuşmaların ardından meslekte 20, 25, 30 ve 35 yılı dolduran çevre mühendisleri plaketle onurlandırıldı. Gecede dansçılar Tuna Baydar ile Damla Aygül Manavgat yangınını anlatan bir koreografi sergiledi. Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: