Antalya
06.12.2021
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
Kadın cinayetlerine avukatlardan tepki
Kadın cinayetlerine  avukatlardan tepki

TÜRK Hukuk Enstitüsü üyesi avukatlar adına açıklama yapan avukat Arzu Çetin, “Kadın cinayetlerine karşı toplumsal farkındalığın sağlanması ve adaletin tesisi için tüm gücümüzle çalışacağız” dedi.

TÜRK Hukuk Enstitüsü üyesi avukatlar, kadın cinayetlerine tepki için Antalya Adliyesi önünde basına açıklama yaptı. Türk Hukuk Enstitüsü üyesi avukat Arzu Çetin, yaptığı açıklamada, Döşemealtı ilçesinde eski eşi tarafından öldürülen Hayriye Alkutay'ın ne ilk, ne de son olacağını belirterek, “Kadın cinayetleri bireysel değil, toplumsal bir sorundur. Sosyolojik, ekonomik, pedagojik sebeplerden maalesef binlerce canımızı kaybettik ve kaybetmeye devam ediyoruz" dedi.

SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik şiddet vakalarındaki artışın 'korkunç' olduğuna dikkat çeken avukat Arzu Çetin, “Topluma sirayet eden yanlış algılar, kültürel normlar, patolojik kişilikler, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri, uzlaşma kültürü zayıflığı gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Yaşanan bu olaylarda biz hukukçulara büyük görevler düşmektedir. Toplumsal farkındalığın sağlanması, önleyici hizmetlerin yerine getirilmesi, adaletin tesisi için tüm gücümüzle çalışacağız. Ayrıca, Türk Hukuk Enstitüsü olarak bu katliama ilişkin hukuki sürecinin bizzat takipçisi olacağız" diye konuştu. DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: