Antalya
04.12.2021
A
GÜNDEM , VİDEOLU HABERLER
Ayaklarıyla yaptığı resimlerle sergi açtı
Ayaklarıyla yaptığı  resimlerle sergi açtı

ANTALYA'da yaşayan doğuştan serebralpalsi (SP) hastası Ayşe Aydın (37), 2 yıldır pandemi sürecinde ayaklarıyla yaptığı resimlerin sergisini açtı.

 

Doğuştan SP hastası Ayşe Aydın, anne ve babasının vefatının ardından 2011 yılında Antalya'ya gelerek ablası Gülümser Yalçın'la birlikte yaşamaya başladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Rehabilitasyon Merkezinde fizik tedavi almaya başlayan Ayşe Aydın, merkezde bulunan takı- tasarım, boyama gibi iş atölyelerine giderek kendini geliştirdi.

ENGELLERİ SANATLA AŞTI

Pandemi nedeniyle fizik tedaviye ve atölye çalışmalarına ara veren Aydın, evde ayaklarıyla çizdiği resimleri, taş boyamaları ve çeşitli tasarımları çoğaltmaya başladı. Yetenekli ayaklarıyla engelleri aşan Ayşe Aydın, Antalya Büyükşehir Belediyesi fuayesinde ayaklarıyla yaptığı 90 resmi sergilemeye başladı. Belediye personelinin yoğun ilgiyle izlediği resimler, 10 Aralık'a kadar ziyaretçilerini bekliyor. Ayşe Aydın, 2016 yılından beri resim yaptığını anlattı. Resim yaparken kendini mutlu ve huzurlu hissettiğini söyleyen Aydın, “Engellilere engel yok. Boyama, yağlı boya, atıklardan tablo gibi her şeyi yapıyorum. Engellileri eve bağlamasınlar" dedi.

AZİMLİ VE YETENEKLİ

Ayşe Aydın'ın ablası Gülümser Yalçın (52), pandemi nedeniyle kardeşinin azimli ve yetenekli olduğunu anlattı. Yalçın, “Antalya Büyükşehir Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi'nde iş atölyeleri var. Orada takı tasarım boyama gibi etkinlikleri engelli öğrencilere gösterip onlara eğitim veriyorlar. Onlara olanak sağlıyorlar. Kardeşim de o atölyelere gitti. Ayaklarıyla resim yapmaya başladı. Ellerini kullanmıyor. Beyincik zedelenmesi nedeniyle kasları kasılıyor. Doğum esnasında oksijensiz kalmış ve beyincik zedelenmesi olmuş. Rahmetli annem de o kadar tedaviye götürdü ama bu kadar hareket edebiliyor. Fizik tedavi aldıkça rahat ediyor. Onu toplumdan hiçbir zaman dışlamadık. Düğün, etkinlik gibi özel günlere götürdük. Topluma kazandırmaya çalıştık ve bunun sonucunu aldık diye düşünüyorum" diye konuştu.

TAM VE EŞİT KATILIM

Sergi açılışını gerçekleştiren Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer, 3 Aralık Engelliler Günü olduğunu hatırlatarak, sevgiyle engellerin aşılabileceğine vurgu yaptı. Büyükşehir Belediyesi olarak engelli bireylerin topluma kazandırılması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Tuncer, “Başkanımız Muhittin Böcek'in önderliğinde engel kalmayacak. Engelli vatandaşlarımızın hayatı toplumun her kesiminde tam ve eşit olarak katılımlarını sağlayacağız" dedi.

DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: