Antalya
02.12.2021
A
GÜNDEM , SAĞLIK
AIDS önlenebilir bir hastalıktır
AIDS önlenebilir bir hastalıktır

1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla açıklama yapan Prof. Dr. Haluk Erdoğan, “Erken ve uygun başlanan ilaçlarla tedavi edilen HIV enfeksiyonunun, AIDS evresine geçişi ve başkalarına bulaşması durdurulabilir.” dedi. 

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Erdoğan, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

HIV’in yayılması ve AIDS artışına karşın toplum bilincinin yükseltilmesi amaçladıklarının altını çizen Erdoğan, “AIDS önlenebilir bir hastalıktır. HIV virüsü korunmasız cinsel temasla, kan yolu ile ve anneden bebeğe bulaşabilmektedir ve cinsiyet, din, ırk, cinsel davranış ayırt etmeksizin herkese bulaşabilir.  Tek eşlilik ve korunmalı cinsel ilişki bu virüsün bulaşmasını önler. Korunmasız cinsel ilişki ve davranış gösteren vatandaşların HIV açısından test edilmesi, koruyucu ve önleyici yaklaşımlar için farkındalıkların artırılması önemlidir. HIV enfeksiyonu olan kişiler günde tek doz alınan ilaçlarla normal hayatlarını sürdürebilirler. Erken ve uygun başlanan ilaçlarla tedavi edilen HIV enfeksiyonu AIDS evresine geçişi ve başkalarına bulaşması durdurulabilir. HIV pozitif bireyler evlenebilir, çocuk sahibi olabilir ve partnerleri ile sağlıklı bir cinsel hayat sürdürebilir. Bu doğrultuda doğru bilgi ve bilinçle davranarak önyargılı olmayalım. HIV enfeksiyonundan korunma, tanı ve tedavisi için hekiminizden yardım alabilirsiniz” diye konuştu.  İHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: