Antalya
29.11.2021
A
GÜNDEM , SİVİL TOPLUM
AGC’den basın için acil önlem çağrısı
AGC’den basın için  acil önlem çağrısı

Son dönemdeki sıkıntılar ve maliyetlerdeki inanılmaz artışlar nedeniyle basın yayın kuruluşlarının kapılarına kilit vurma noktasına geldiğini vurgulayan Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) yönetim kurulu üyeleri, “Hükümetin artık basın yayın kuruluşlarının gelirlerini azaltıcı değil, iyileştirici düzenlemeler yapmasını beklemekteyiz.” dedi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İdris Taş ile yönetim kurulu üyeleri Rasim Gündüz, Şifa Çiçek, Ersin Aydın, Işık Tunçel, Ahmet Öcal, Ahmet Yenigün, Yalçın Teke, Süleyman Elçin, Mehmet Kılıçaslan ve Hayrettin Deniz yaptıkları toplantıda yerel gazeteler başta olmak üzere basının sorunlarını ele aldılar. Toplantı sonunda yayınlanan bildiride; basının son dönemde yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri sıralandı.

AGC Yönetim Kurulu bildirisinde şunlar kaydedildi:

“Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar, basın sektörünü derinden sarmaktadır. Başta yerel gazeteler olmak üzere basın yayın işletmeleri artan maliyetleri karşılamakta zorlanmaktadır. 11 Mart 2020’de Türkiye’de ilk Covid -19 vakası ile başlayan salgın şartlarında okur kaybeden, reklam gelirleri dibe vuran yerel gazeteler başta olmak üzere, televizyon, radyo ve internet sitelerinin içine düştüğü ekonomik sıkıntılar, döviz kurundaki yükselişin getirdiği maliyet artışlarıyla artık dayanılmaz bir hal almıştır.

MALİYET ARTTI, GELİR DÜŞTÜ

Gazetelerin maliyetlerini oluşturan kâğıt, kalıp, mürekkep başta olmak üzere bilgisayar, büro makineleri gibi sarf malzemelerinde yaşanan döviz bazlı artışa, döviz kurlarındaki artışın da eklenmesi sıkıntıyı büyütmüştür. Akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış ise gazetelerin dağıtım maliyetlerine yansımıştır. Sigorta primleri ve vergi ödemelerinde herhangi bir teşvik ya da indirimden yararlanmayan basın yayın işletmeleri, artan personel maliyetlerini karşılamakta güçlük çekmektedir. Maliyetlerde yaşanan artışa karşın, abone, ilan ve reklam gelirleri aynı oranda artmamakta, hatta ekonomik daralmadan dolayı düşmektedir.

KÂĞIT FİYATLARI UÇTU

Özellikle gazete kâğıdında 2018 Ağustos ayından bu yana yaşanan değişim dikkate alındığında gazetelerin yaşadığı sıkıntılar apaçık ortadır. Buna göre; 2018 Ağustos ayında gazete kâğıdının ton fiyatı 450 Amerikan Doları iken bugün 800 Amerikan Dolarına yükselmiştir. Buna paralel olarak döviz kurunda yaşanan artış maliyetleri katlamaktadır. 2018 Ağustos ayı sonunda Dolar kuru 6,12 TL iken son bir haftada 13,00 TL’yi geçmiştir. 2018 Ağustos ayında 6,99 TL olan Euro ise son bir haftada 14,00 TL’yi geçmiştir. Bu gelişmeler dikkate alındığında kâğıtta görülen maliyet artışı yüzde 200’leri geçmiştir.

RAFA KALDIRILSIN

Öte yandan, Temmuz 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde yer alan tasarruf tedbirleri kapsamında başta belediyeler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının gazetelere abone olmasına, reklam ve ilan vermesine büyük kısıtlamalar getiren düzenlemenin bir an önce geri alınması bir zarurettir. Vergi yüzsüzleri listesinin gazetelerde yayınlanması uygulamasına son veren kanun teklifinin TBMM’den geri çekilmiş olmasına rağmen, İcra İflas Kanunu’nda yapılacak düzenlemelerle icra ilanlarının gazetelerde yayınlanmasına kısıtlama getirme planlarının artık bir daha inmemek üzere rafa kaldırılmasını diliyoruz.

BÜYÜK SIKINTI YAŞANIYOR

Yaşanan sıkıntılar, maliyetlerde yaşanan inanılmaz artışlar, basın yayın kuruluşlarının kapılarına kilit vurmasına ya da yayınlarını sürdürmekte zorlanmalarına neden olmaktadır. Daha da önemlisi, zor şartlarda yayınını sürdüren basın yayın kuruluşlarında çalışan onlarca basın emekçisi her geçen gün işsiz kalma riski ile karşı karşıya kalmakta, işine devam edenler ise ya az maaşa razı olmakta, ya da maaşlarını zamanında alamamaktadır.

DÜZENLEME YAPILSIN

Çoğulcu demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan, yasama-yürütme ve yargından sonra ‘4. Kuvvet’ olarak tanımlanan, genelde ülkenin, yerelde kentlerin gelişimine önemli katkılar veren basın yayın kuruluşlarının gelir kayıplarını ve maliyet artışlarını dengeleyici önlemlerin zaman geçirmeden devreye alınmasına ihtiyaç vardır. Hükümetin artık basın yayın kuruluşlarının gelirlerini azaltıcı değil, gelir kayıplarını önleyici, gelirlerini iyileştirici düzenlemeler yapmasını beklemekteyiz.”

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: