Antalya
25.11.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Kırcami'de geri adım yok
Kırcami'de geri adım yok

Kırcami imar planlarının iptal edilmesinin kendilerini yıldırmayacağını vurgulayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal,  sosyal medyadan Kırcamililere seslendi. Uysal videolu mesajında ,  “Planı iptal ettiren çevrelerin uzantıları, sizi hukukun dışına çıkarmaya çalışıyor. Birlik olmalı ve en kısa sürede yeni planı tamamlamalıyız.” dedi.

Antalya’da 8 mahallenin tamamı ve Fener ve Çağlayan mahallelerinin belli bölümlerini içiren Kırcami imar planı, çözüme en yakın olduğu noktada Konya Bölge İdare Mahkemesi’nden gelen kararlarla iptal edildi. Şehir Plancıları Odası’nın açtığı davada Antalya’da yerel mahkemenin iptal kararını görüşen Konya Bölge İdare Mahkemesi, istinaf başvurusunu reddetti. Davaya, Antalya Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte Muratpaşa Belediyesi ve Yeşilova, Çağlayan, Güzeloluk, Mehmetçik, Kırcami, Zümrütova, Tarım, Doğuyaka mahalle muhtarları, Kırcami Bölgesini Geliştirme, Güzelleştirme Kültür ve Yardımlaşma Derneği de müdahil olmuştu. Üst mahkemede oy çokluğuyla alının kararda, yerel mahkeme kararının hukuki olmadığını ama kararın sonuç itibariyle uygun olduğunu belirtti. Kararda, bu durum “İstinafa konu mahkeme kararının gerekçesinde hukuki isabet görülmemiş ise de karar sonucu itibariyle uygundur” şeklinde ifade edildi.

SOSYAL MEDYADAN VİDEOLU MESAJ

Başkan Uysal, ret kararı sonrası, sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir videoyla Kırcami sakinlerine seslendi. Kronikleşen Kırcami imar sorununun çözümü için seçildikleri günden bu yana çok yoğun çalıştıklarını belirten Uysal, “Asla siyasi bir malzemeye dönüştürmeden, herkesle işbirliğine açık bir şekilde uygulama aşamasına getirdik” dedi. Sonunda bölgede inşaatların başlayabilir hale geldiğini aktaran Başkan Uysal, sonrasında ise mahkemelerden iptal kararlarını gelmeye başladığına dikkat çekti.

HUKUKEN TUTARSIZ BİR KARAR

Başkan Uysal, Kırcamililere seslendiği videoda,  “Bize göre hukuken tutarsız, dayanaksız iptal kararlarıydı. İstinaf yoluna gittik. Maalesef istinaf mahkemesi de ‘mahkemenin gerekçeleri yerinde değil ama iptal kararı doğrudur’ gibi 22 yıl avukatlık yaptığım dönemde hiç karşılaşmadığım türde bir değerlendirmeyle iptal kararını onayladı.  Şimdi yapmamız gereken şey, her zaman olduğu gibi mücadelemizi, hiç vakit kaybetmeden hızlandırarak sürdürmek.”  ifadelerini kullandı.

OCAK’TA YENİDEN MECLİSTE

Kırcami imar plan sorununun çözümü noktasında geri adım atmayacaklarını vurgulayan Uysal açıklamasını şöyle sürdürdü: “Görüyorum ki planı iptal ettiren çevrelerin uzantıları, sizi yanlış yerlere tepki göstermeye, hukukun dışına çıkmaya sevk etmeye çalışıyor. Aslında planı kimlerin iptal ettirdiğini siz de biliyorsunuz biz de biliyoruz. Mahkemelerimiz belediyelerimize bağlı kurumlar değil. Yapacağımız şey, birlik olmak, hiç vakit kaybetmeden yeniden planımızı çıkarıp arkasında durmak. Ocak ayı içinde, önce Büyükşehir Belediye Meclisimizde sonra da Muratpaşa Belediye Meclisimizde olağanüstü toplantı yaparak bütün planlarımız geçirmektir. Hepinizin güçlü sağduyusuna, hepinizin keskin zekâsına ve algılama düzeyine çok güveniyorum.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: