Antalya
24.11.2021
A
GÜNDEM , TARIM
Hormonlu sebze iddialarına tepki
Hormonlu sebze iddialarına tepki

FİNİKE Toptancı Hal Kompleksi'nde 2021-2022 yaş sebze ve meyve üretim sezonu dualarla açıldı.

 Halde yaş sebze ve meyve üretim sezonunun açılışı için düzenlenen etkinlikte Finike Kaymakamı Zafer Sağ, tarımsal üretime katkı sunan çiftçilere teşekkür etti. Sağ, üretici, komisyoncu, tüccarlara emeklerinin karşılığını aldığı sezon diledi. Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi ise sezonun afetsiz ve bereketli geçmesi ümidinde bulundu.

ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİ

Finike Toptancı Hali Derneği Başkanı İsmail Karataş ise şunları söyledi:"Finike Toptancı Hali esnaflarımız ve üreticilerimiz ortaklığında kaliteli üretime büyük bir titizlikle önem vermekteyiz. Bu da Finike sebzesinin ve Finike portakalının diğer ürünlerden farklı bir kategoride olmasını sağlıyor. Yüksek maliyetten dolayı üreticilerimiz son zamanlarda üretim yapmakta zorlanıyor. Üretici somut olarak desteklenmelidir. Üreticilerimiz, fide, gübre, mazot, arı gibi konularda devlet tarafından destek beklemektedir. Ya da maliyet hesaplanarak taban fiyat uygulamasına geçilmelidir"

YORUMLAR ÇOK ÜZÜCÜ

Karataş, televizyon programlarında anlatılan 'hormonlu sebze' veya 'zamanında tüketilmeli' gibi yorumların üreticiyi üzdüğünü anlattı. Bu söylemlerin tüketicide de olumsuz algı oluşturduğuna değinen Karataş, "Bölgemizde sıcak iklim ve örtü altı sebze yetiştiriciliği ile sebzelerin doğal ortamını sağlayacak sıcaklık ve nem oluşmaktadır. Diğer bölgelerde yaz aylarında yetişen sebzeler bölgemizde uygun sıcaklık olması sayesinde kışın da da doğal ortamında yetişmektedir. Bu bölgede yetişen sebze ve meyveler arılı ve böcek ile yetişmektedir. Arı kimyasal kalıntının olduğu hiçbir sebzeye konmaz, çok hassas bir hayvandır. Burada üretilen sebze ve meyveyi tüketicilerimiz gönül rahatlığı ile tüketilebilir" diye konuştu.

ENFLASYON PAKETİNDEN ÇIKARILMALI

Her ay 'zam şampiyonu' ifadesiyle sebze ve meyve fiyatını anlatan haberlerin yayımlanmasının tüketiciyi olumsuz etkilediğini anlatan Karataş, konuşmasını şöyle sürdürdü:"Turfanda sebze ve meyvenin enflasyon sepetinden çıkarılması gerekmektedir. Tropikal iklime sahip Akdeniz bölgesinde domates, biber, patlıcan, salata gibi yaz sebzesi yetişirken seralarda yağmur, dolu, rüzgar gibi hava olumsuzlukları iklimlendirerek mevsimindeki gibi ortam hazırlanmış olmaktadır. Bu da maliyetleri yükseltmektedir. Her ay sonu çıkan 'Zam Şampiyonu' gibi haberler üreticimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı zamanda da tüketici aldatıldığını ve pahalı yediğini düşünmektedir. Oysa hiçbir ülke vatandaşı kendi ürettiği bir ürünü kötüleyemez." DHA

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: