Antalya
23.11.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Kırcami’de yine hüsran
Kırcami’de yine hüsran

Kırcami’yi imara açacak olan planı iptal eden Antalya 1. İdare Mahkemesi kararına karşı Konya Bölge İdare Mahkemesi’nde yapılan itiraz reddedildi. Böylece, tarım alanı olan bölgede yine başa dönüldü. Muratpaşa Belediyesi’nden yapılan açıklamada, planlamanın Ocak 2022’de tekrar belediye meclisine getirileceği belirtildi.

30 yıllık Kırcami planlamasında yine başa dönüldü. Antalya Şehir Plancıları Odası’nın (ŞPO), Büyükşehir Belediyesi'nin 25 bin ve 5 binlik planları ile Muratpaşa Belediyesi'nin binlik planını Antalya 1. İdare Mahkemesi'ne taşıması ile başlayan süreç, planların tümden iptali ile sonuçlandı.  Mahkeme, Kırcami planlarını bölgenin tarımsal amaç dışında kullanılmak üzere planlanamayacağını ve nazım imar planlarında hukuka uygunluğun bulunmadığı gerekçesiyle iptal etmişti. Bu kararın ardından Muratpaşa Belediyesi iptal kararına karşı Konya Bölge İdare Mahkemesi'ne geçtiğimiz Ocak ayında itiraz etti.  Başta ulaşım olmak üzere birçok sorunun çözüm anahtarını elinde tutan Kırcami imar planları için kötü haber Konya’dan geldi. Konya Bölge İdare Mahkemesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi'yle birlikte Muratpaşa Belediyesi bölge muhtarları ve Kırcami derneklerinin de müdahil olduğu davada istinaf başvurusunu reddetti. Ret kararında,  "İptal kararının gerekçeleri hukuka uygun değilse de iptal kararı hukuka uygundur” denildi.

BÜYÜK MÜCADELE VERDİK

Kararın ardından Muratpaşa Belediyesi'nden yapılan açıklamada, ' Kırcami planından vazgeçilmeyeceği' vurgulandı.  Açıklamada,  "Bilindiği üzere seçildiğimiz ilk günden beri 30 yıldır fiziki sosyal ve hukuki bir drama dönüşen Kırcami İmar Planı’nın gerçekleşmesi için büyük bir mücadele vermekteyiz.  Bu mücadelemizin sonucunda her türlü aşama geçilerek uygulama noktasına gelinmiş ancak uygulamanın başlamasından iki yıl sonra bilirkişi raporu lehimize olmasına rağmen mahkemelerce planımız iptal edilmiştir.

KONYA'DAN ÜZÜCÜ HABER

 

Seçim kaybetmiş bazı siyasetçilerin planlar aleyhine faaliyetleri konusunda kamuoyu çok muzdariptir. Tamamen haklı bulunduğumuz davada Konya İstinaf Mahkemesi’nce aleyhimize hüküm verilerek, bize göre yanlış ve hukuka aykırı olan mahkeme kararı onanmıştır.  İstinaf Mahkemesi kararında özetle 'İptal kararının gerekçeleri hukuka uygun değilse de iptal kararı hukuka uygundur' denilmiştir. Bu ifade yaşanan bu sürecin özeti gibidir" sözlerine yer verildi.

YENİ PLANLAR OCAK AYINDA

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile görüşüldüğü ve karşılıklı bilgi alışverişin yapıldığı belirtilen açıklamada, "Bu durumda yapacağımız iş ve işlem bir aylık hazırlıktan sonra Ocak ayı meclislerinde bütün planları yeniden geçirmektir. Bütün planlar bir aylık etüt ve hazırlıktan sonra Ocak ayı meclisinde geçirilecektir. Bir adım dahi geri atmamız söz konusu değildir" denildi.

10 MAHALLEYİ İLGİLENDİRİYOR

Konya 1. Bölge İdare Mahkemesi’nin onadığı Antalya 1. İdare Mahkemesi’nin iptal kararırında; Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova, Kırcami mahallelerinin tamamı ile Fener ve Çağlayan mahallelerinin bir kısmını içeren alanın, tarım dışı planlamaya konu edilemeyeceği vurgulanmıştı.  Yerel mahkeme kararında;  bölgeyle ilgili planlamanın şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına da uygun olmadığı, kat yüksekliği ve yapı yoğunluğu bulunduğu belirtilmişti.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: