Antalya
22.11.2021
A

24 Ekim 2021 tarihinde Antalya’da oynanan Başakşehir maçındaki senaryonun benzerini Hatay’da izledik. Kadro kalitesi anlamında rakibinin çok gerisinde olan Antalyaspor, Hatay’da da iyi oynadı, mücadele etti, zaman zaman potansiyelinin üzerine çıktı. Ancak geçmişinin bedelini ödemesi gerekiyordu ve maçları kaybetti.

Futbolda iyi mücadele her zaman kazandırmıyor. Bazen potansiyelinin üzerine de çıkarsın ancak rakibin tecrübesi ve kalitesi karşısında kaybedersin.

Başakşehir maçında Veysel’in hatalı pası sonrası kaybedilen maçın benzeri Hatay’da tekrarlandı. İlk yarıda 4-0 yapabileceği maçı 1-1 tamamlayan Antalyaspor, bu kez Bünyamin’in kısa düşen geri pası ve Kudryashov’un sebep olduğu penaltı ile 3-1 mağlup ayrıldı.

Olaya olumlu yönden bakarsak, rakip kim olursa olsun Antalyaspor kendi oyununu oynuyor ve rakibine bunu kabul ettiriyor. Potansiyeli oranında maç sonucunu belirliyor ve kaderine razı bir görüntü çiziyor. Ersun Yanal’ın kişiliksiz futbolundan sonra, Nuri Şahin takıma bir kimlik kazandırdı. Hatayspor deplasmanında bugüne kadar bu kadar cesur ve bol pozisyonlu oynayan başka bir takım olmadı.

4.dakikada Doğukan, 11.dakikada Mukairu, 12. ve 16.dakikada dakikalarda Amilton, 26.dakikada Bünyamin, 30.dakikada önce Doğukan sonra Güray’ın atamadığı gollerin yarısı filelere gitse ilk yarı en az 4-0 bitecek.

Sakat oldukları için Hatay’da oynayamayan Hakan Özmert, Enzo Crivelli, Haji Wright ve Ufuk Akyol’dan birisi sahada olsa, takım kalitesi çok daha farklı olacak.

Ancak Antalyaspor bu sezon geçmişin günahlarının bedelini ödüyor ve ödemeye de devam edecek.

Sezon başında bütçe yetersizliği nedeni ile alınamayan El Kaabi, Antalyaspor’a kalitenin ne anlama geldiğini çok iyi anlattı. Geçmişten gelen borçlar olmasa ve El Kaabi alınabilseydi takım bugün bambaşka bir yerde olabilirdi. Antalyaspor’un mevcut kadrosuna El Kaabi kalitesinde bir golcü alınabilseydi bu maçta skor tersine dönerdi. Yarım pozisyonda bir gol atan, bir şutu çizgiden çıkarılan El Kaabi, Hatayspor’u uçururken, 5-6 net pozisyondan gol çıkaramayan Antalyaspor 90 dakikanın sonunda sahadan boynu bükük ayrıldı.

Geçmişte takıma hiçbir katkısı olmayan futbolculara Milyon Euro’ları akıtan yöneticilerin günahlarının bedeli bu olsa gerek. Antalyaspor geçmişin günahlarıyla yüzleşmeye bir süre daha devam edecek. Camia böyle maçları izlemeye alışmalı. Takımı batırıp kaçanların bıraktığı enkazda boğuşmaya devam edilecek. Hata yapan futbolcuyu acımasızca eleştirenlerin, takımı bu hale getirenlere karşı takındıkları tavır, camianın geleceğini belirliyor.

Başakşehir maçında bireysel hata yaptığı için Veysel Sarı’yı eleştirenler ile Hatay’da hata yapan Bünyamin Balcı’ya tepki gösterenlerin, takımı batıranlara sessiz kalmamasının bedeli ödendi belki de Hatay’da.

Önceki yöneticilerin “küçük ayrıntı” olarak gördüğü 200 bin Euro’lar, bugün mevcut kadroda bir futbolcunun yıllık maliyeti. Kadrosu yıldızlar topluluğu olarak yorumlanabilecek Hatayspor’a karşı Antalyaspor, 20’li yaşlardaki Doğukan, Mukairu, Bünyamin, Ersin Zehir, Ghacha ve Gökdeniz ile mücadele ediyor. Hatayspor’un yıldızları da bu yaşlardayken benzer hataları yaparak bugünlere geldi.

O nedenle Hatay’da herkesin takdirini kazanan futbolu oynatan Nuri Şahin ve ekibini de, sahada hata da yapsalar futbolcu kadrosunu da tebrik ediyorum. Hatay ve Başakşehir gibi takımlara karşı kazanmak çok zor. Ancak aynı futbol ve inanç devam ederse, önümüzdeki Alanya, Kayseri ve Kasımpaşa maçlarından 9 puan çıkarılması çok zor değil.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok