Antalya
19.11.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Özelleştirmenin paraları nerede?
Özelleştirmenin  paraları nerede?

Özelleştirme gelirleriyle ilgili bir soru önergesi veren Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Cavit Arı, Finike ve Aksu ilçesinde taşınmazların satışından elde edilen gelirin nereye harcandığını sordu. Arı, bu gelirle Manavgat yangınında evini kaybedenlere destek olunması gerektiğini vurguladı. 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle, TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi. Arı önergesinde,  “Özelleştirmeyle sattığınız arsaların parasını nereye harcadınız?” diye sordu.

HANİ SOSYAL KONUT YAPILACAKTI?

Önergesinin gerekçesinde TOKİ aracılığı ile Antalya’nın Finike ve Aksu ilçelerinde arazi satışları gerçekleştirildiğini hatırlatan Arı, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak faaliyet gösteren ancak özelleştirme işlemleri ile ilgili tüm kararların Cumhurbaşkanlığınca alındığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından aralarında Antalya ilimizin de bulunduğu ülkemizin birçok ilinde taşınmaz satışları gerçekleştirilmektedir.  Bu konuda sorduğum soruya ‘Finike ilçesinde 2019 ve 2021 yıllarında toplam 115 adet taşınmaz 75 milyon 190 bin lira bedelle, Aksu ilçesinde 2021 yılında 10 adet taşınmazın da 634 milyon 549 bin lira bedelle satıldığı ve sağlanan gelirlerin de sosyal konutların finansmanında kullanıldığı’ bilgisi verildi.  Satışlardan elde edilen gelirin vatandaşlarımız sosyal konut ihtiyacı için kullanıldığı cevabı aklımıza ‘O zaman geçtiğimiz yaz Antalya’nın Manavgat ilçesi başta olmak üzere çevre ilçelerde yaşanan yangın afetinde evleri yanan vatandaşlarımızdan yapılacak olan ev bedellerinin yüzde 50’si neden istenmektedir?” sorusunu getirmektedir.” dedi.

ÖNERGEDEKİ SORULAR

2002 yılından 2020 yıl sonuna kadar, her yıl bazında, TOKİ ve Milli Emlak tarafından satışı gerçekleştirilen taşınmazlardan elde edilen gelir ne kadardır? Bu satışlardan elde edilen gelirler Bütçeye irat mı kaydedilmiştir? Veya nasıl değerlendirilmiştir? Aynı dönemde elde edilen gelir karşılığında nerede kaç tane sosyal konut yapılmıştır? Elde edilen gelirden sosyal konut yapımına harcanan tutarların yıllar itibariyle dökümü nedir? 2002 yılından 2020 yıl sonuna kadar, her yıl bazında, Özelleştirme İdaresi tarafından satışı gerçekleştirilen taşınmazlardan elde edilen gelir ne kadardır? Bu satışlardan elde edilen gelirler Bütçeye irat mı kaydedilmiştir? Veya nasıl değerlendirilmiştir? HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: