Antalya
18.11.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
CHP araştırılmasını istedi, AKP ve MHP itiraz etti.
CHP araştırılmasını istedi, AKP ve MHP itiraz etti.

CHP milletvekilleri tarafından verilen Manavgat orman yangınları hakkındaki araştırma önergesi, TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti ve MHP’nin oyları ile reddedildi. Önergede imzası olan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, “Gerçekleri örtbas ederek yangınlarla mücadele edilemez.” dedi.

Aralarında Antalya Milletvekili Rafet Zeybek’in de bulunduğu 23 CHP milletvekili Manavgat’daki geçtiğimiz yaz yaşanan büyük orman yangınının sebeplerinin ve söndürme çalışmalarında ihmal olup olmadığının saptanması için araştırma önergesi verdi. Önerge, MHP ve  AK Partili milletvekilleri tarafından reddedildi. Konu hakkında TBMM Genel Kurulu'nda konuşma yapan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, 8 vatandaşın can verdi, 75 bin hektar orman ve tarım alanının kül olduğu, 59 mahallenin zarar gördüğü Manavgat yangınındaki söndürme çalışmalarının ihmallerle dolu olduğunu savundu. Manavgat yangınının ilk 2 gününde, söndürme uçağıyla müdahale yapılmadığını belirten Zeybek, "Üçüncü gün artık iş işten çoktan geçmişti. Yangın söndürme uçakları çok yetersizdi" dedi.

NEDEN YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞIMIZ YOK?

10 gün boyunca yangın bölgesinde olduğunu belirterek gözlemlerini anlatan Zeybek, "Türkiye’nin envanterinde kayıtlı 1 tane yangın söndürme uçağı yoktur. 3 tane uçak kiralandığı söylendi.Günde bir sefer, iki sefer yangın müdahalesinde bulunuldu.. Maalesef, 'Yerleşim bölgelerini koruyacağız' diyerek  havadan müdahaleler sonlandırıldı. Alevler ne zaman yerleşim bölgelerine yangın yaklaştı, o zaman 2 tane uçak geldi. Ki her birinin arasında dört beş saatlik süre vardı.  2 uçak birlikte o yangına müdahale edemedi. Neden bizim kendimize ait bir tane söndürme uçağımız yoktu? Türk Hava Kurumu'nun 6 tane uçağı 2019 yılında çalışır haldeyken 2021 yılında neden çalışmıyordu? Bunları araştıralım, nerede eksiğimiz var bunu tespit edelim istiyoruz." dedi.

MHP VE AKP ÖNERGEYİ REDDETTİ

Tüm bu yaşananların ardından kendisiyle birlikte toplam 23 CHP milletvekilinin 'Manavgat yangını araştırılsın' önergesinin Meclis'te AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesine tepki gösteren Zeybek, "Orada insanlarımız yandı, ciğerlerimiz yandı! Yazık değil mi?.. Tarım ve Orman Bakanı, yangının ikinci günü yaptığı basın açıklamasında, ‘Manavgat yangını kontrol altına alındı.' dedi. Bu açıklamanın yapıldığı gün 7 tane mahallemiz yandı.  Yangının en etkili olduğu gün ‘Yangın kontrol altına alındı' denilen gün oldu. Böyle bir açıklama olabilir mi?  Yanlış uygulamalar gizlenerek, gerçekler örtbas edilerek bu yangınlarla mücadele edilemez” diye konuştu.  

BAKANLIK YANGINA BÜTÇE AYIRMADI

Geçtiğimiz hafta Plan ve Bütçe Komisyonunda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğünü hatırlatan Zeybek açıklamasını şöyle sürdürdü: “ Bakanlık bütçesinde, yangın söndürmeyle ilgili hiçbir ödenek ayrılmadı. Belki Tarım ve Orman Bakanlığı üzerinden ayrılır, bilemiyoruz ama şimdiden bütçeye dâhil etmek gerekirken maalesef yapılmadı. Yangından etkilenen bölgelerdeki insanlarımız perişan hâlde, ihtiyaçları giderilmedi, bina yapımlarına başlanmadı. Meyve bahçeleri yananların zararlarının yüzde 6’sı giderildi. Oysa bunu devlet karşılayacaktı. ‘Yüzde 60’ını devlet, yüzde 40’ını vatandaş karşılayacak' denilen zararlarda ise şimdi ‘Yüzde 60’ını vatandaş karşılayacak, yüzde 40’ını devlet karşılayacak.' denilmektedir. Bu vatandaşlarımıza yazık edilmektedir” Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: