Antalya
18.11.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Avrasya Sağlık Fuarı Antalya’da yapıldı
Avrasya Sağlık Fuarı  Antalya’da yapıldı

Antalya’da düzenlenen HIMSS Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı’nın açılışına katılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ev sahipliğini yaptıkları konferansın güçlü bir etkileşime katkı sunacağını ve hem Türkiye hem de bölge ülkeler için işbirliğinin daha da güçleneceğini vurguladı.

Aksu Kundu’daki bir otelde HIMSS Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı gerçekleştirildi. Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşen konferansa Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bosna Hersek, Azerbaycan, Filistin, Kırgız Cumhuriyeti, Namibya ile Tacikistan ülkelerinin sağlık bakanları katıldı.

SAĞLIK EN TEMEL ÖNCELİK

Misafir bakanların selamlama konuşmasının ardından söz alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uluslararası alanda güçlü bir oyuncu olarak liderlik ettikleri konferansına ev sahipliği yapmaktan dolayı memnun olduklarını dile getirdi. Covid-19 salgınının, insan sağlığının tüm ülkeler için en temel öncelik olduğunu bir kez daha gösterdiğine dikkat çeken Fahrettin Koca, özellikle sağlık bilişimi ve teknolojilerinin, salgınla mücadelede en temel araçlardan birisi olduğuna vurgu yaptı.

 DÜNYAYA ÖRNEK OLDUK

Türkiye'nin Covid-19 salgınıyla mücadelesinde, dijital sağlık altyapının topluma sağladığı faydaları en güçlü şekilde hissettiklerini ifade eden Koca, “Bu süreçte birçok gelişmiş ülkede yaşanan hizmet kapasitesinin yetersizliği, tıbbi tedarik zincirinin kopması, operasyonel zafiyetler gibi olumsuzluklarla hiç karşılaşmadık.  Çok hızlı aksiyon alarak fiziksel kapasitemizi, yatak sayımızı, yoğun bakım yatak sayımızı kısa bir sürede artırdık. 2 yeni acil durum hastanesini çok kısa bir sürede devreye aldık. Bunun yanı sıra Bakanlığımız bünyesinde iç kaynaklarımızla geliştirdiğimiz dijital sistem ve uygulamalarımız ile 11 Mart 2020 tarihinde görülen ilk vakanın kaydından, binlerce ev ve işyerinde yaptığımız filyasyon uygulamasına, yurtdışından gelen vatandaşların izolasyon süreçlerinden evde aşı olan vatandaşımızın aşı kartına kadar tüm süreçlerimizi dijital ortamda yürüterek yüksek hizmet kalitesiyle servis verebildik. Sağlık bilişimi ve sağlık dijitalleşmesi adına geldiğimiz noktada, dünyaya örnek teşkil edecek, tüm hizmet süreçlerimizi birbirine entegre ettiğimiz ve hem vatandaşımızın hem sağlık personelimizin hizmetine sunduğumuz çok sayıda uygulamaya sahibiz” diye konuştu. Bakan Koca, ev sahipliğini yaptıkları konferansın güçlü bir etkileşime katkı sunacağını ve hem Türkiye hem de bölge ülkeler için işbirliğinin daha da güçleneceğini de sözlerine ekledi. 

 

BEŞ BİLİM İNSANINA TEŞVİK ÖDÜLÜ

Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı'nın (TÜSEB) 2021 Teşvik Ödülleri 5 bilim insanına verildi. Ödül alan bilim insanları Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Lütfi Yola, Gazi Üniversitesi'nden Doç. Dr. Tuğba Şişmanlar Eyüpoğlu, Bilkent Üniversitesi'nden Doç. Dr. Tolga Çukur, Bezmialem Vakıf Üniversitesi'nden Doç. Dr. Işıl Gazioğlu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nden Dr. Ahmet Acar'a ödülleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından takdim edildi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: