Antalya
18.11.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM-BÜROKRASİ
Havalı binalar kalite göstermez
Havalı binalar  kalite göstermez

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin olağan meclis toplantısının açılışında konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Bir şehrin kalitesi, havalı binalarıyla ölçülmez. En alt grupların, en çok ayrımcılığa uğrayanların, en çok yardıma muhtaç olanların durumunu yükseltmeden kentlerin kalitesini yükseltemeyiz” dedi.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, 36’ncı olağan meclis toplantısı Muratpaşa Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Birlik meclis toplantısına, Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Çankırı Belediye Başkanı Hakkı Esen, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen,Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz,Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğityer, Muratpaşa Kaymakamı Orhan Burhan, ve birlik üyesi belediyelerin başkanvekilleri katıldı.

DUBAİ MODEL DEĞİL

Meclisin açılış oturumunda konuşan ev sahibi belediye başkanı Ümit Uysal, ‘sağlıklı kent’başlığının kentlerin yollarından sokaklarına, sosyalleşme olanaklarına, pozitif ayrımcılığa tabi olması gereken grupların yaşamlarına ve kentin ticaretine kadar geniş bir içeriğe sahip olduğunu dile getirdi. Başkan Uysal, “Bence bir şehrin kalitesi, bizim gelenek ve kültürümüze de en uygun olan,havalı binalarıyla ölçülmez.Dubai modeliyle şehirlerimizin gelişmişliğini ölçemeyiz” dedi. Şehirlerde en alt grupların, en çok ayrımcılığa uğrayanların, en çok yardıma muhtaç olanların durumunu yükseltmeden kentlerin kalitesinin yükseltilemeyeceğine dikkat çeken Başkan Uysal, “Bizim temel bakış açımız budur. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin de bu eksende çalışmasını temenni ediyorum” dedi.

ANNELERLE SAĞLIKLI NESİLLER

 

Muratpaşa Belediyesi olarak yükselen obeziteyle mücadele etmek için Sağlıklı Muratpaşa Hareketini başlattıklarını da aktaran Başkan Uysal, “Anneler üzerinden toplum sağlığını ve mutfağın menüsünü düzeltebilir miyiz? Gelecek kuşaklara sirayet edecek bir sağlıklanma süreci başlatabilir miyiz” sorusu üzerinden projenin şekillendiğini söyledi.

 

OTİZM ÖN TANI MERKEZLERİ

Pandeminin sağlıklı kentlerin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu dile getiren Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, bu süreçte uzun süre evde kalmaya bağlı olarak obezite ve otizmin çok hızlı bir şekilde yükseldiğini kaydetti. Bu noktada, genel kamunun tedaviye yönelik hizmetleri yanında belediyelerin önleyici sağlık hizmetleri kapsamında sorumluluk alması gerektiğini dile getiren Başkan Uysal, otizm ön tanı merkezlerinin kurulmasını önerdi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: