Antalya
17.11.2021
A
GÜNDEM , EĞİTİM
AÜ öğretim üyesi Özdemir’e ödül
AÜ öğretim üyesi  Özdemir’e ödül

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Demir Özdemir, WILEY tarafından düzenlenen inovatif ürün ve buluş yarışmasında “Short-Term Storage MethodforGenomic DNA” isimli çalışması ile WileyAnalytıcalScıenceAward 2022 ikincilik ödülüne layık görüldü.

Selülozun DNA’yı koruma özelliği incelenen çalışmada, saf selüloz içeren kâğıt havlu ve kurutma kağıdı gibi materyallerin DNA’yı bozulmadan 130 gün boyunca oda sıcaklığında saklayabildiği ve saklanan DNA’nın yüksek kalitede yeniden izole edilebileceği ortaya koyuldu.

PATEN BAŞVURUSU YAPILDI

Doç. Dr. Demir Özdemir,çalışmasında düşük maliyetli selülozik materyallerin DNA’yı korumada en az FTA kartları ve DNA/RNA koruma ürünleri gibi yüksek fiyatlı ticari ürünlerle yarışacak düzeyde bir etkinliğe sahip olduğunu ortaya koydu. Doç. Dr. Demir Özdemir tarafından ulusal patent başvurusu yapılan araştırmanın özellikle DNA’yı hedefleyen moleküler genetik çalışmalarda sahadan örnek toplama ve örneklerin laboratuvara taşınması aşamalarındaki soğuk zincir uygulamalarında ve yüksek fiyatlı DNA koruma ürünlerinin temininde ortaya çıkan zorluk ve maliyetlere yönelik bir alternatif sunması beklenmektedir.  HABER MERKEZİ

                                                                                             

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: