Antalya
15.11.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Tarımı öksüz bıraktılar
Tarımı öksüz bıraktılar

CHP Antalya İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Antalya Örtüaltı Tarım Çalıştayı'na katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “20 yıldır tarımı öksüz bırakan, tarıma değer vermeyen, çiftçiyi sevmeyen bir iktidar var” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanlığı tarafından AKM Aspendos Salonu'nda 'Antalya Örtüaltı Tarım Çalıştayı' düzenlendi. Çalıştaya, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP Antalya Milletvekilleri, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, çiftçi, üretici ve komisyoncular katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Gökhan Günaydın'ın Moderatörlüğü'nü yaptıkları Antalya Örtüaltı Tarım Çalıştayı'nda örtüaltı tarım üretimi, sorunları, çözüm önerileri, pazarlanması ve seracılığın dünü bugünü ve geleceği masaya yatırıldı.

HALKIN MUTFAĞINI ETKİLİYOR

Çalıştayın açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye tarımının lokomotifi Antalya'da örtüaltı tarım faaliyetlerinin, tarımsal ekonomi ve yerelden kalkınma açısından son derece önemli olduğunu belirtti. Pandemi koşulları, ekonomik sorunlar, gübre, yakıt, ilaç, enerji gibi maliyetlere gelen yüksek zamların üreticinin belini büktüğünü söyleyen Böcek, "Yaşadığımız iklim değişikliğine bağlı doğal afetler, kuraklık gibi riskler de tarım ve gıda sektörünü derinden etkiliyor. Tüm bu sorunlar doğrudan halkın mutfağına yansıyor. Sağlıklı, güvenli ve ucuz gıdanın halka ulaştırılması en temel hedeflerimizden biridir. Bu da ancak doğru tarım politikalarıyla mümkündür. Üreticinin gider maliyetlerinin düşürülmesi, tarımda istihdam sağlanması, üreticinin desteklenmesi yapılması gerekenlerin başındadır" diye konuştu. Başkan Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiği günden bu yana 'yerelden kalkınma' projelerini uygulamaya, tarım sektöründe çarkların dönmesi için tüm imkânlarını sunmaya gayret gösterdiklerini ifade etti.

ÇİFTÇİ PARA KAZANMIYOR

Çiftçinin para kazanamadığını söyleyen CHP Antalya İl Tarım Komisyonu Başkanı Vahap Tuncer, “seracılık sektörü çok yüksek para kazandırıyor düşüncesi doğru ve mümkün değildir. Bu sektörde oldukça sorunlu ve giderek büyüceği aşikârdır. Doğrudan satım olabilmesi için üretici örgütlerinin kooperatifi hayata geçirilmesi gerekir. İstatistiklere bakıyoruz 210’un üzerinde Antalya’da kurumuş kooperatif gözüküyor. Eğer biz tarım politikaları, uzmanlar, siyasetçiler Avrupa birliğinde olduğu gibi İspanya’da İtalya’da olduğu gibi üreticileri bir araya getiremezsek ne çiftçinin daha ucuza gübre kullanmasını çözebiliriz, ne de doğrudan pazara mal satarak üretici fiyatıyla pazar ve market arasında ki farkı kapatabiliriz. Bunun için CHP ciddi bir kooperatifleşme başlatılması gerekiyor. Bizim belediyelerimize maddi destek teşvik etmeleri gerekiyor.” dedi.

ÜRETİCİYİ GÖRMEZDEN GELİYORLAR

Tarım bakanının üreticiyi görmezden geldiğini savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ise  “20 yıldır tarımı öksüz bırakan, tarıma değer vermeyen, çiftçiyi sevmeyen bir iktidar var. 20 yıldır çiftçinin ensesinde boza pişiren bir iktidar var. En basitinden bizim buğdaylarımız var. Kazakistan’dan alıyoruz. Şeker pancarı eskisi kadar ekilmiyor biçilmiyor. Tarım bakanına göre her şey güzel. Tayyip bey diyor ki çiftçi gayet mutlu nereden çıkartıyorsunuz? Sarayda yaşadığı için hiçbir şeyin farkında değil. Ekonomik krizin yansımalarını vatandaşın üstüne atıyor. Zam geldikçe marketleri suçluyor. Kendileri sütten çıkmış ak kaşık sanki. Yönetemeyen ak parti iktidarıdır. Tarım bakanıdır. Bunların hesabı kesinlikle sorulmalı.” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: