Antalya
15.11.2021
A
GÜVENLİK , POLİTİKA
Otobüsçülerin hakkı verilmiyor
Otobüsçülerin  hakkı verilmiyor

Şehiriçi ulaşım esnafına, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ücretsiz taşıdıkları yolcuların karşılığı olarak verilen destek ödemelerinin yetersiz olduğunu vurgulayan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, bu konuda düzenleme yapılmasını istedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2022 Yılı bütçesinin görüşüldüğü toplantıda konuşan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, şehir içi ulaşım esnafının mağduriyetini Bakan Derya Yanık’a iletti. Arı, “Sayın Bakan, 65 yaş üstü vatandaşlarımızı, engellileri ve  ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımızı ücretsiz olarak taşıyan şehir içi taşımacı esnafımıza  hala 2018 yılında belirlenen destek ödemesi yapılıyor.  Esnafın artan maliyetler karşısında artık dayanacak gücü kalmadı. Bu mağduriyeti durdurmamız ve bir an evvel bu ödemenin hak edilen bir rakama yükseltilmemiz gerekmektedir.” diye konuştu.

 

 TAŞIMACI ESNAFIN MAĞDUR

Ülke genelinde 22 bin özel halk otobüsünün,  ücretsiz taşıma hükümleri çerçevesinde belli sayıda vatandaşı ücretsiz taşıdığını hatırlatan Arı,  “2018'de belirlenen destek ücreti, bugün hâlâ aynı şekilde devam etmekte. Bakın, İstanbul, Ankara, İzmir'de 1.330 lira, diğer büyükşehirlerde bin lira, normal illerde ise 800 lira aylık destek verilmekte. Normal şartlarda eğer ki bir otobüs bir aylık yolcu taşıma süreci içerisinde ücretli olarak taşımış olsaydı, örneğin Antalya'da bir otobüsçü normal ücretini almış olsaydı  14 bin 500 lira, indirimli olarak yolcu taşımış olsaydı 12 bin 900 lira para kazanacaktı.  Ancak otobüsçülere sadece ve sadece bin lira destek vermektesiniz Sayın Bakan. Otobüsçüler, bakın, artan yakıt giderleri, diğer masraflarla beraber zaten can çekişir vaziyete gelmiş durumda. Eğer bu sosyal yardımı devam ettirecek iseniz sosyal yardımdan yararlanan vatandaşın menfaatini korumakla beraber bu hizmeti sağlayan otobüsçülerin de hak ve menfaatlerini düşünmek zorundayız ve savunmak zorundayız. Otobüsçülerimizin yaşadığı bu mağduriyeti durdurmamız, önlememiz ve bir an evvel bu ödemeleri hak edilen bir rakama yükseltilmesi gerekmektedir. Aksi hâlde, otobüsçülerimizin buna dayanacak gücü kalmadı.” dedi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: