Antalya
15.11.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Su atarak orman yangını sönmez
Su atarak orman yangını sönmez

Ekolog Prof. Dr. Tuncay Neyişçi,  orman yangınlarının çıkışının hemen sonrasında helikopterle su dökmenin yararlı olacağını, ancak yangın büyüdükten sonra alevlerin ortasına uçak ve helikopterle su dökmenin yanlış olduğunu vurguladı.

 

Gazeteci-Yazar Erdoğan Kahya başkanlığındaki Antalya Dostlar Platformu’nun Akra Otel salonlarında düzenlediği geleneksel toplantısında konuşan Türkiye Ormancılar Derneği Akdeniz Şube Başkanı Ekolog Prof. Dr. Tuncay Neyişçi çevre sorunlarına ilişkin görüşlerini açıklarken; ‘’Çevre sorunu diye bir şey yoktur. Çünkü Çevre yaşamsal bir konudur. Yaşamda kalmak istiyorsak hepimiz çevreci olmak zorundayız’’ diye konuştu.

 

YANGINA ORMAN HAZIRLIYORUZ

11 Kasım’da Türkiye genelinde milyonlarca fidan dikildiği, hepimizin sevindiğini söyleyen Prof. Tuncay Neyişçi, yanan orman alanlarının yüzde 75’inin yeniden ağaçlandırılan alanlar olduğunu belirterek, “Mesele fidan dikmek değil, onu ormana dönüştürmektir. Fidan dikeceğiz, orman olacak, ama bunun için gerekli önlemleri de alacağız. Alıyor muyuz? Kesinlikle hayır. Orman Bölge Müdürüne sorun tedbir aldıklarını söylüyorsa diplomamı yerim. Herkes işin gösteri tarafında. Fidan diktik iş bitti. Fidan dikip 10-15 sene sonra yanacak ormanları oluşturuyoruz’’ dedi.

 

HELİKOPTER YANGINI KÖRÜKLER

Yangın söndürme yöntemindeki yanlışlığa dikkat çeken Neyişçi, şöyle devam etti: “Yangın bu kadar çok çıkmasının nedenlerinden biri de ağaç ihtiyacından kaynaklanıyor. Yangın alanlarında ormancılardan çok siyasetçiler dolaşıyor. Bu da yangına müdahale edecek ormancıları tembelleştiriyor. En önemllisi de yangınlara helikopter ve uçakla müdahale. Her iki aracın da büyük yangınlarda kullanılması yanlış. Ancak yangın ilk başladığında erken müdahale anlamında helikopterler yangını büyümeden söndürebilir. Ancak yangın büyüdükten sonra alevlerin ortasına dökülecek su yangını daha da büyütür. Ancak uçaklarla yangının göbeğine değil de çevresine soğutma anlamında su dökülebilir’’

 

ÖNCE ÖNLEM ALINMALI

Orman içinde ve yakınında termik santraller, büyük fabrikaların bulunduğunu söyleyen Neyişçi, “Örneğin Marmaris ,’de termik santral yakınında yangın çıktı. Yangının santrale ulaşmaması için büyük çaba harcandı. Oysa yangın olmadan santralin etrafında tedbir alınmalı. Ormanla arasında hendek veya yol açarak yangının ulaşması engellenmeli. Bu konuda Türkiye’nin hiçbir yerin de tedbirimiz yok, yangın dikkate alınarak planlama yapılmıyor’’ diye konuştu. Orman köylerinde bilinçsizce depolanan saman, odun, hububat depolarının da yangından sıçrayan bir kıvılcımla yok olduğunu dile getirdi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: