Antalya
15.11.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Z kuşağı rahat iş istiyor
Z kuşağı rahat iş istiyor

Gençlerin rahat işler aradığını kaydeden  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, “ 'Z' kuşağı dediğimiz gençler, sosyal medyadan ya da ‘coin’den para kazanmak istiyor” dedi

Antalya Genç İş İnsanları Derneği'nin (ANTGİAD) üye toplantısının konuğu olan ATSO Başkanı Davut Çetin, 'Pandemi döneminde ekonomi ve Antalya ekonomisini 2022'de neler bekliyor' başlıklı bir sunum yaptı. Toplantıya Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, ANTGİAD Başkanı Osman Sert ve genç iş insanları katıldı.

GENÇLİK ZİRVESİ PLANLANIYOR

Genç işsizliğiyle ilgili Akdeniz Üniversitesi ile bir gençlik zirvesi planladıklarını da belirten Sert, “Öğrenci topluluklarıyla ilişkilerimizi artırdık. Gençlerimizin kamu kurumları ve belediyeler önünde iş bekleyen değil, onların yaratıcı fikirleriyle girişimcilik ruhunu harekete geçirmeye çalışıyoruz. ANTİGİAD, Antalya ekonomisinin yüzde 15 küçüldüğü bir ortamda, Antalya'da ürettikleriyle gündeme gelen bir dernek olmaya devam ediyor" diye konuştu.

YÜZDE 13 KÜÇÜLDÜK

Genç iş insanlarına konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin ise 2019'un Antalya açısından en iyi yıllardan biriyken 2020'ye geldiğinde bıçak gibi kesildiğini ve psikolojinin bozulduğunu söyleyerek, “Geldiğimiz noktada yüzde 13 küçüldü Antalya ekonomisi. 3.5 milyon turist ağırladık ve o bile beklenmiyordu ama rakiplerimize göre son iki yılı çok iyi geçirdik. Her ne kadar düşsek de rakip destinasyonlarımız bizden çok daha geride. Barselona, bu sene 5-6 milyonlarda, çok ciddi düşüş var. Biz Türkiye Antalya olarak turizmi bir nebze daha iyi atlattık" dedi.

'Z' KUŞAĞI RAHAT İŞLER ARIYOR

İşsizlik ve istihdam sorununa dikkat çeken Çetin, artık bizim 'Z' kuşağı dediğimiz gençlerin daha rahat işler aradığını belirterek, şöyle konuştu:"Part time, oturup sosyal medyada bir şeyler kazanayım, coin gibi daha rahat para kazanmak istiyor. Dünyada da gençlerde bu tip para kazanma isteği daha fazla. İşsizlik ciddi problem, BAGEV kariyer ofisinde, İŞKUR'dan daha yüksek iş arayan havuzu var, 16 bin 600 kişi, yüzde 80-90'ı üniversite mezunu. 2 bin 650 tanede işçi arayan var. Bu 16 bin 600'le, 2 bin 600'ü bir türlü çakıştıramıyoruz. Bu tarafta teknik ve hatta vasıfsız arayan var. Şirketime şoför lazımdı, 16 bin 600'ün içinde 4 tane şoför çıktı, bir tanesini işe aldım, ertesi gün işi bıraktı. Mevcut şoförlere 4 bin 500 lira veriyormuş, o gün işten çıkana 4 bin lira teklif etmişiz. Önceden asgari ücretle çalışan kesimdi. .Okulları ihtisaslaştırmamız lazım ve o okullardan mezunları sektör de kesinlikle sahiplenecek. Özel sektöre esasında çok ciddi istihdam lazım, 3 bin 500-4 bin liraya çalışabilecek birçok üniversite mezunumuz var ama diğer tarafta biz vasıfsız işçi bile bulamıyoruz" diye konuştu "

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: