Antalya
15.11.2021
A

Yıl 1999. Dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul, Atatürk Parkı içindeki tek odalı küçük bir yapıyı Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi'ne tahsis etti. 5 yıl boyunca muazzam etkinliklere imza atıldı bu lokalde. Kent adına söyleyecek sözü olan herkesin yolu Gazetecievi adını koyduğumuz ÇGD lokaline mutlaka uğrardı. 2004 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi'ni kazanan AKP'li Menderes Türel'in ilk icraatlarından biri Atatürk Parkı'nı yıkmak oldu, tabi Gazetecievi'ni de...

Dönemin ÇGD Akdeniz yöneticileri Türel ile Gazetecievi hakkında görüşmeye gittiklerinde, çok da şaşırmadığımız cevap aldı. ÇGD'ye düşman olan Türel, bize yeni bir yer vermeyeceğini ilan etti. 'Eyvallah' dedik.

Yıl 2021, tarih tekerrür etti. Bu kez yıkımın adresi ÇGD Bursa lokali. Yıkmak isteyen de AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş... Kültürpark içindeki ÇGD Bursa Lokali, sit alanında olduğu gerekçesiyle yıkılmak isteniyor.

1989'dan beri Bursa hafızasını taşıyan ÇGD Lokaline dozerle, kazma kürekle dalacaklar!

Ama yanıldılar...

Çünkü karşılarında “Tamam efendim” diyen havuz medyası yok

Çünkü karşılarında “Aman boş verin, başka yer buluruz” diyen liboş gazeteciler yok

ÇGD Bursa Şube Başkanı sevgili Rabia Deniz'in dediği gibi, derdimiz bir bina, yıkılacak tuğlalar değil elbette... Duvarlar yıkılır... Yenileri yapılır! Derdimiz… Yıkılmak istenen değerlerimizi, satmadığımız kalemlerimizi, Yılmaz Amca’lardan emanet aldığımız geleneğimizi korumaktır.

Tam da adımızın başına koyduğumuz, onlarca yıl, binlerce balyoz darbesine maruz kalan “Çağdaş” duruşumuzu korumaktır. Bu mücadele bizim geçmişimiz, çeyrek asrı aşan geleneğimiz. Bu yalnızca ekmek değil, onur mücadelesidir.

Bu bir dayanışma çağrısıdır. Çağrımız, karanlığa teslim olmayanlaradır!

Ne size boyun eğeceğiz, ne de özgür gazetecilikten vazgeçeceğiz...

Biz ÇGD'yiz, ÇGD'liyiz...

Şimdi dayanışma zamanı... Bursa'nın hafızası olan ÇGD Lokalinin yıkılmasına izin vermeyeceğiz. Bu da böyle biline...

Yaşasın ÇGD, yaşasın örgütlü mücadele...

Paylaş
ETİKETLER:
Yok