Antalya
13.11.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Deniz ticaretinin önemi artıyor
Deniz ticaretinin  önemi artıyor

Dünya ticaretinin yüzde 85'inin deniz yoluyla yapıldığına dikkat çeken Türk Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Müdürü Cüneyt Koşu deniz ticaretinin öneminin günden güne daha çok arttığını söyledi.

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) ev sahipliğinde düzenlenen XII. Uluslararası Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu başladı.AÜ Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde Türk Tarih Kurumu ve Türk Deniz Ticaret Odası iş birliğiyle Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen sempozyumun açılış törenine Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan, Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Kılınç, Türk Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Müdürü Cüneyt Koşu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

YENİ ARAŞTIRMALAR ALANA KATKI SAĞLAYACAK

AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk denizciliğine yönelik öngörüsünü ve izlenmesi gereken yolu çok net bir şekilde ortaya koyduğunu vurguladı. Prof. Dr. Toker "Ulu Önder Atatürk'ün yolunda yürüyen bizler her alanda olduğu gibi denizcilik alanında da üzerimize düşenleri yerine getirmeli ve bu yolda adımlar atmalıyız. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin yeterince araştırılmamış ve ortaya konulmamış bir denizcilik birikimi olduğuna şüphe yoktur. Bugüne kadar yapılanlarla bir noktaya gelinmiştir. Bu hedef doğrultusunda üniversitemiz çatısı altında gerçekleştirilen Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyum serisinden biri olan bu sempozyum ile yeni araştırmalar ortaya konulacak ve bu alana katkı sağlayacaktır" dedi.

GEÇMİŞTEKİ TECRÜBELERİN İYİ OKUNMASI GEREK

Günümüzdeki gelişmelerin geçmişteki tecrübelerin iyi okunarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Türk Tarih Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Kılınç, "Fatih Sultan Han'ın İstanbul'u fethi, hem Akdeniz de hem Karadeniz'de uyguladığı politikası, daha sonraları Kıbrıs ve Rodos'un fethi Osmanlı Devleti'nin sadece kara devleti olmadığı, ecdadımızın yürüttüğü politikalardan dersler çıkarmalı o tecrübelere göre değerlendirme yapmalıyız. Bugün Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama faaliyetleri, Ege'deki adalar sorunu, Karadeniz'de keşfedilen doğalgaz rezervini bu faaliyetler için yürütülen uluslararası ilişkiler ve uluslararası hukuku iyi yönlendirebilmemiz için Türk denizcilik tarihini derinlemesine bilmemiz gerekmektedir" diye konuştu.

DENİZ TİCARETİNİN ÖNEMİNİ ARTIYOR

Türk Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Müdürü Cüneyt Koşu da, dünya ticaretinin yüzde 85'inin deniz yoluyla yapıldığını ve deniz ticaretinin deniz taşımacılığı önemini artırarak sürdürmekte olduğunu belirtti. AÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Güven Dinç, 12'ncisi yapılan Uluslararası Türk Deniz Ticareti Tarihi Sempozyumu'nun düzenlenmesinde desteklerinden dolayı AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'a, Türk Tarih Kurumu'na, Türk Deniz Ticaret Odası'na ve emeği geçen tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: