Antalya
10.11.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
EMEKÇİLERİ KURTARACAĞIZ
EMEKÇİLERİ KURTARACAĞIZ

AK Parti iktidarında emekçi kesimin mağdur edildiğini savunan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarında, işte sizlerin mağdur ettiği bu kesimler mutlaka ve mutlaka düzenli bir sosyal güvenceye kavuşacaklar.” dedi.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2022 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda söz alarak görüşlerini dile getirdi.  Hükümeti bazı kesimleri görmezden geldiğini savunan Arı “Bu yakın süreçte, özellikle ekonomideki kötü gidişat nedeniyle esnaf, memur, çiftçi, çalışan, çalışamayan, emekli, hemen hemen bütün kesimlerde ciddi bir geçim sıkıntısı yaşandı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz, bugüne kadar her kesime sahip çıkmaya çalıştık ancak iktidar olarak sizlerin sahip çıkamadığı kesimler de var ülkemizde.  Özellikle pandemi sürecinin ilk dönemlerinde iktidar "Evde kal." çağrısı yaptı, vatandaşımız evde kalma çağrısına uydu ancak milyonlarca kişi sayenizde maalesef ki geçim sıkıntısı, ekonomik sıkıntı yaşadı.” dedi.

GÜNDELİKÇİLER GÜVENCESİZ

Türkiye’de evlere temizliğe giden yaklaşık 1 milyon gündelikçi kadın olduğuna dikkat çeken Arı,” Türkiye'de gündelik ev işlerine giden kadın emekçilerimizin yüzde 95'i maalesef ki güvencesiz, işte bu süreçte destek alamayan en önemli kesimlerin başında gelmekte. Ne kısa çalışma ödeneğinden yararlanabildiler ne de günlük 39 TL'lik ücretsiz izin ödeneğinden yararlanabildiler.” dedi.

ASKIDA ÇALIŞANLAR

Antalya'da başta olmak üzere kıyı bölgelerindeki turistik tesislerde çalışırken işsiz kalan bir çok persenol olduğunu hatırlatan Arı,  “Askıda çalışan vaziyetine getirilen ve bu nedenle de ne kısa çalışma ödeneğinden ne de nakdi ücret desteğinden doğru düzgün yararlanamayan yüz binlerce turizm çalışanı süreçte mağdur edildi ve önümüzdeki süreçte bu turizm çalışanlarının mağduriyetlerinin önlenmesi adına tedbirler alınması gerekir.” diye konuştu.

SOKAK SATICILARI MAĞDUR

Kestaneciler, ayakkabı boyacıları, mendil satanlar, sokak müzisyenleri, seyyar satıcılar gibi ekmeğini sokakta arayan kesimlerin de büyük sıkıntı yaşadığını dikkat çeken Arı sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayıları  6 milyonu bulan sokak satıcısı maalesef ki mağdur edildiler. Yine, aynı şekilde motokuryeler mağdur oldu. Yüzde 90 seviyesinde kayıt dışı çalışan, iş koşulları maalesef ki istenilen düzeyde olmayan önemli bir kesim. Çoğunlukla sendikasız çalışan, sipariş yetiştirme baskısıyla çalışan, son bir yılda 200 civarında kazaya kurban giden motokuryeler sahipsiz.  Kâğıt toplayıcı işçilerimiz, yine onlar da bu kesime dâhiller. İşte, Cumhuriyet Halk Partisi olarak Sayın Genel Başkanımız ve Genel Merkezimizin çalışmalarında bu kesime özellikle yoğun bir şekilde değinildi ve sorunlarını çözme sözü verildi. Cumhuriyet Halk Partisinin en yakın zamanda, iktidarında, işte sizlerin mağdur ettiği bu kesimler mutlaka ve mutlaka düzenli bir sosyal güvenceye kavuşacaklar.”dedi.

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: