Antalya
10.11.2021
A
GÜNDEM , SAĞLIK
26 bin hasta nakil bekliyor -VİDEO
26 bin hasta nakil bekliyor -VİDEO

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde Organ Bağışı Farkındalık Festivali düzenlendi. Nakil bekleyen 26 bin kişinin dileğinin bir yaşam olduğunu belirten Rektör Özkan, organ bağışı çağrısında bulundu.

 

Akdeniz Üniversitesi, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü, Organ Nakli Koordinatörleri Derneği, Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği (AKBÖHONDER) iş birliğinde düzenlenen Organ Bağışı Farkındalık Festivali “DileğimBirYaşam” sloganıyla Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi önü etkinlik alanında gerçekleştirildi. .Akdeniz Böbrek Hastalıkları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şahan da organ bağışı çağrısında bulundu.

CANA CAN KATALIM

3-9 Kasım Organ Bağışı Farkındalık Haftası dolayısıyla anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan,“Nakil bekleyen 26 bin kişinin ortak dileği bir yaşam, bu da ancak organ nakliyle mümkün. Bu konuda sanırım empatimiz çok yüksek değil.Çünkü anladığım kadarıyla eksikliğini hissettiğimizde önemini anlayabiliyoruz. Bu anlamda organ nakli hakikaten çok kıymetli. Hepimiz birgün organ bekleyen kişi olabiliriz. Bu vesileyle lütfen farkında olalım, cana can katalım.” Diye konuştu. 

GENÇLERİN BU BAYRAĞI ALIP İLERİYE TAŞIMASI GEREKİYOR

Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı,1982 yılında kurulan merkezlerinder 5 bin civarında böbrek nakli, 800 civarında karaciğer nakli, 100’ün üzerinde kalp nakli, pankreas nakli ve kompozit doku nakli yapıldığını söyledi. Canlı vericilerden çok fazla organ nakli yaptıklarını ancak bunun sınırlı düzeydeolduğunu vurgulayan Prof. Dr. Bülent Aydınlı,“Siz gençlerin bu bayrağı alıp ileriye taşıması gerekiyor. Sizlere hastaların beyin ölümü gerçekleştiğinde organ bağışı için onay verirseniz bugünkü festivalimiz anlam kazanmış olacak.”dedi.

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: