Antalya
05.11.2021
A
GÜNDEM , SAĞLIK
Aşı arttıkça vaka düşüyor
Aşı arttıkça  vaka düşüyor

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı son verilere göre Antalya en az iki doz aşı olmuş 18 yaş ve üstü nüfusa göre yüzde 76.8 oranına ulaşarak, Türkiye'deki 'mavi' kategorideki iller arasında yer alıyor. İllere göre haftalık 100 binde vaka sayısında ise 52.27 ile en az vaka görülen sekizinci il durumunda.

 

Şırnak'tan Antalya'ya atanan İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. İsmail Başıbüyük, Antalya'da pandemiyle mücadele ve aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Havaların yavaş yavaş soğumaya başladığına işaret eden Başıbüyük, Antalyalılara kapalı mekanlarda maske kullanımının yanısıra hijyen ve sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri gerektiğini söyleyerek, evlerin ise bol bol havalandırılması tavsiyesinde bulundu.

BİRİNCİ DOZ AŞI YÜZDE 90'I AŞTI

Antalya'da birinci doz aşılanma oranının yüzde 90'ın üzerinde olduğunu belirten Başıbüyük, ikinci doz aşı yaptıranların oranının yüzde 76.5, üçüncü doz oranının ise yüzde 70'e yakın olduğunu açıkladı. Toplamda il genelinde birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam aşı sayısının 4 milyon civarında olduğunu dile getiren Başıbüyük, turizm sektöründe ise turizm çalışanlarının neredeyse tamamının iki doz aşı yaptırdığını söyledi.

ÖĞRENCİLERE OKULLARDA AŞI YAPILIYOR

12-18 yaş arası gençlerin aşılanmasıyla ilgili il ve ilçe milli eğitim müdürlükleriyle ortak çalışma yaptıklarını belirten Başıbüyük, öğrencilerin aşılanma sürecini şöyle anlattı:“Okullara önceden bilgi gidiyor, bu bilgi öğretmenler tarafından öğrenci ailelerine ulaştırılıyor. Aileler onay verir ise randevuyu oluşturuyoruz. Ekibimiz o gün gidiyor ve ailesi izin verilenlere okulda aşılamasını gerçekleştiriyoruz. Okullardaki vaka sayısı gittikçe aşağıya doğru seyir halinde. Bunda özellikle aşılamanın etkisi çok fazla. Aşılama sayısı arttıkça vaka sayısı da azalıyor. Bunun katkısını görüyoruz. Hem okullarda hem de genel seyirde aşılanma artıkça vaka sayıları aşağıya doğru iniyor" dedi.

DHA

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: