Antalya
05.11.2021
A
GÜNDEM , YAŞAM
ÇARESİZLİĞİN FOTOĞRAFI
ÇARESİZLİĞİN FOTOĞRAFI

Bir yanda 5 yıldızlı oteller ve lüks yaşam, diğer yanda otobüs duraklarında, parklarda sabahlayan yurttaşlar… Her iki görüntü de dünya kenti Antalya'da yaşanıyor. Kentte evsiz sayısı o derece arttı ki gündüz vakti bile sokakta uyuyanlara rastlanıyor.

Hasan YAVAŞLAR/ÖZEL HABER 

Antalya sokaklarında evsiz insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Özellikle hava karardıktan sonra cami bahçelerinde, otobüs duraklarında, parklar ve dükkân önleri evsizlerin mekânı haline geliyor. Havaların soğuması ile evsiz yurttaşlar deyim yerindeyse buldukları yerde uyuyor.

DURAKLAR EVLERİ OLDU

Evsiz yurttaşların mesken tutması nedeniyle toplu taşıma durakları akşam ve sabahın ilk saatlerinde yolcular tarafından kullanılamaz hale geldi. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün sağladığı imkânlara rağmen sokaklarda sabahlayan insan sayısında yaşanan artış gözlerden kaçmıyor.

KİRALAR ATEŞ PAHASI

Turizm sezonunda 10 milyon turisti ağırlayan Antalya’daki bu görüntüler tepki çekiyor. Turizm sezonunun sona ermesi, işsizliğin artması, ev kiralarının yükselmesi gibi birçok nedenden dolayı insanların sokaklarda kaldığı belirtiliyor.

KALICI ÇÖZÜM BULUNSUN

Hava sıcaklığının donma noktasına kadar düştüğü tarihlerde spor salonlarına ve misafirhanelere yerleştirilen evsiz vatandaşlar için kalıcı çözüm bulunamaması eleştiri konusu oldu. Otobüs duraklarını kullanamayan, parklarda rahat yürüyüş yapamayan ve sokak ortasında yatan bimekân insanların görüntüsünden yürekleri sızlayan vatandaşlar, yetkililerden konuya kalıcı çözüm bulmasını istiyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: