Antalya
03.11.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Elektrik çok fena çarpacak
Elektrik çok fena çarpacak

Elektrik üretim tesisleri ile sanayi tesislerinde kullanılan doğalgaz fiyatlarına yüzde 46-48 oranında zam yapılmasını değerlendiren Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, “Bu zamlar, sanayi ve gıda ürünleri başta olmak üzere her ürüne yansıyacak.” dediı.

Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü’nün yaptığı yazılı açıklama ile Doğalgaz fiyatlarına 1 Kasım 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; sanayi tesislerine yüzde 48,40 ve Elektrik Üretim tesislerine ise yüzde 46,82 oranında zam yapıldı. Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Şaban Tat, bu zamların önümüzdeki süreçte elektrik birim fiyatlarından tutun sanayi ve gıda ürünlerine kadar her bir ürüne yansıyacağını vurguladı.

 

TÜM ÜRÜNLER ZAMLANACAK

Bundan sonra tüketicileri zor günlerin beklediğini dile getiren Tat, “ Vatandaşın her ay ödediği doğalgaz faturasında değişiklik olmaması teselli kaynağımız olsa da hane halkının geçimi için almış olduğu her ürün için fiyatsal artışlar söz konusu olacaktır. Yapılan zamlar, elektrik üretimi amaçlı doğalgaz çevrim santrallerinde üretim yapılamamasına ve dolayısı ile enerji arzında aksamalara sebebiyet verebilecektir.” diye konuştu.

 

 

TOPLUM YARARI GÖZETİLSİN

Enerji sorununu çözüme kavuşturmak için önerilerde bulunan Tat sözlerini şöyle sürdürdü: “Enerjinin kamulaştırılması çok önemli ve şarttır. Özelleştirme ve kar esaslı piyasa politikaları terk edilerek kamusal planlama temelinde, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı, çevreye ve ekolojiye duyarlı, toplum yararını gözeten doğru ve bağımsız bir enerji politikası uygulanması talebimizi yineliyoruz. Çünkü toplumun en geniş kesimini oluşturan düşük gelirli, emeği ile geçinen yurttaşların çıkarlarını korumak zorundayız.” HABER MERKEZİ

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: