Antalya
29.10.2021
A
GÜNDEM , YAŞAM
Almanya'ya göçün tarihi konuşuldu
Almanya'ya göçün  tarihi konuşuldu

Akdeniz Üniversitesi'nin Berlin EducationandConsulting desteği ile düzenlediği "Almanya ve Türkiye Arasındaki Göç Tarihi" konulu panel, Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan’ın açılış konuşması ile başladı.

Akdeniz Üniversitesi Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi, Akdeniz Üniversitesi Sosyal Politika ve Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Berlin EducationandConsulting tarafından organize edilen “Avrupa Birliği (AB) ile En Güçlü Bağlar: Almanya ve Türkiye Arasındaki Göç Tarihi” konulu panel online olarak 2 oturum şeklinde MsTeams üzerinden gerçekleşti.

Türkiye AB ilişkileriyle eş zamanlı olarak Almanya’ya göç etmeye başlayan Türklerin de ülkemizin Avrupa ile ilişkilerine önemli katkılarda bulunduğunu belirten Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof Dr Özlenen Özkan, “ 1960’lı yıllarda başlayan göç dalgasında Almanya’ya giden Türklerin ülkeye adaptasyonu, bugün Avrupalıların bize olan bakış açısını şekillendiren önemli etkenler arasında yer alıyor.Bu nedenle Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının iyi eğitim alması önceliğimiz olmalıdır.  Ayrıca sivil toplum kuruluşları ve Alman siyasi partilerinde aktif olarak görev almaları da yine Türk algısının Avrupa’da değişmesi için çok etkilidir” ifadelerini kullandı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: