Antalya
27.10.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
5 yılda 90 fabrika kuruldu OSB'den yatırım atağı
 5 yılda 90 fabrika kuruldu OSB'den yatırım atağı

Bölgelerinde son 5 yılda 90 fabrika kurulduğunu belirten Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Ali Bahar, “İnşaatları devam eden fabrikalarımız var. Yerimiz kalmadı. dedi.  

Turizm ekonomisi ile öne çıkan Antalya, son zamanlarda sanayi alanında atılan adımlar ile de dikkat çekmeye başladı. Döşemealtı ilçesinde bulunan 750 hektar alanda sahip Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB), şu anda 283 fabrika bulunuyor. 17 bin 500 kişi ise istihdam ediliyor.

İSTİHDAMA BÜYÜK KATKI

Antalya OSB’nin değerinin 1,8 milyar TL arttığını belirten Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, “Bu bizim için çok çok önemli bir konudur. Sanayicinin her zaman değere ihtiyacı var. Finansman sanayici için makine demektir, yatırım demektir. Bizim finansman derinliğimizin artması yatırım istihdama dönüşeceği için ülke içinde bir kazanç kapısıdır. Daha çok yatırım yapacağız. Daha çok işsizliği önleyeceğiz. Antalya olarak çok gururluyuz. Bizim görevimiz devletimize pas atmaktır. Biz bunları gayet iyi niyetli şekilde yapıyoruz” sözlerine yer verdi.

FABRİKA İÇİN YER KALMADI

Bölgede  son 5 yıl içerisinde 90 fabrikanın açıldığını belirten Bahar, “İnşaatları devam eden fabrikalarımız var. Yerimiz kalmadı. Sınırımızda bulunan arazi sahiplerinden bir takım yerler aldık. Bir kısmını alamıyoruz. Değerinin çok üzerinde rakam isteniyor. Fakat aldığımız yer kadarını yeni üretim kanunda devletimizden istedik. Sınırımıza 18 uygulaması ile almış olduğumuz yerlerin toparlanmasını istedik. Kalan alamadığımız kısımların dışımızda bırakılması suretiyle yaklaşık 460 dönümün 310 dönümüzü almış durumdayız. 310 dönümün sınırımızda toplanmasın istiyoruz. Sanayicinin emrine açabiliriz. Fabrika kurmak isteyen insanlarımız var bizim yerimiz mevcut değil” dedi.

 750 MİLYON DOLAR İHRACAT

 Türkiye ekonomisine yıllık 24 milyara yakın katkılarının olduğunu belirten Bahar, “750 milyon dolar civarında ihracatımız var. Açılan fabrikalar ile bu daha da artacak. İş adamlarının fabrika talepleri var. Sanayici okyanusta ve dalgalı denizde olmak istemez. Kriz kavramı bizim hiçbir zaman istediğimiz bir şey değildir” diye konuştu.

 

KOLEJDE ÜCRETSİZ EĞİTİM

Sanayi sektöründe yaşanan kalifiye eleman sıkıntısına dikkat çeken Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Bahar , “Bize göre Türkiye’nin en iyi okulu olan Özel Antalya OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 6 Eylül’de açtık. Eğitimi ücretsiz olarak yapıyoruz. Burada kıyafet, yemek, ulaşım ücretsiz olacak. 282 tane öğrenci aldık. İçerisinde bulunan makineler hepsi yeni ve değeri çok yüksek. Her yıl 280 öğrenci alacağız. Bu mezun olmuş çocuklar için rehberlik çok önemli. Yabancı dile çok önem veriyoruz. Çok gelişmiş olarak aranan elaman dediğimiz ya da katma değerli iş bilen kişileri okulumuzdan mezun edeceğiz” dedi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: