Antalya
26.10.2021
A

Osman Kavala’nın 2017’den beri tutukluluğu devam ediyor. On ülke büyükelçisi, Osman Kavala’nın “derhal serbest bırakılmasının sağlanması” çağrısında bulundu. On büyükelçinin açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gerekli talimatı Dışişleri Bakanımıza verdim. 10 büyükelçinin bir an önce 'istenmeyen adam' ilan edilmelerini halledeceksiniz dedim." İfadesini kullandı.

Kamuoyuna büyükelçilerin sınır dışı edileceği algısı veriliyor, yaşayıp göreceğiz. 1961 ve 1963 yılında yürürlüğe giren Viyana Sözleşmeleri gündeme getiriliyor.

Oysaki bu “on ülke büyükelçisi” bizzat AKP iktidarı tarafından değiştirilen Anayasanın 90. Maddesi kapsamında konuşma hakkını kendinde buluyor ve konuşuyor… Hatta Kavala’nın serbest bırakılmasını da dayandırdıkları hukuki gerekçe Anayasanın 90. Maddesidir diye düşünüyorum.

Çünkü Anayasa 90 diyor ki; “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası andlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası andlaşma hükümleri esas alınır.”

Nerde millilik nerde bağımsızlık! Egemenliği Anayasa ile devretmişsiniz…

Bu büyükelçilere, bu hakkı iktidar verdi. Muhalefet vermedi! Büyükelçilere ne olur derseniz hiçbir şey olmaz…

Osman Kavala’nın Soros’un Türkiye ayağı olan “Açık Toplum Vakfı” yöneticisi olduğu da doğrudur. Diğer yandan iktidarın en tepesindekinin Soros ve Soros’un Türkiye temsilcisi ve “Açık Toplum Vakfı Başkanı Can Paker” ile görüştüğünü dünya âlem bilmiyor mu?

Açılım, ileri demokrasi, çözüm süreci gibi adlarla yaşanan dönemlerde yan yana yürüyen siz değil miydiniz?

İktidar, düne kadar beraber yürüdükleri, yağan yağmurda beraber ıslandıkları ile gerekli olduğu zamanlarda kavgalı olabilir. Mahkemeye çıkarılırsa da bu gerçeği içerdekiler açık edebilir. O nedenle demokrasinin merkezi(!) olan ABD’deki beraber yürüdükleri de Soros’un çocukları da bu nedenle mahkemeye çıkarılmazlar.

Türkiye’de 19 yıldır iktidarı, ilerici, demokrasi getirecek zannedenler ile gerçek yüzünü bildiği halde sesini çıkarmayanlar arasında bir fark vardır.

Demokrasi gelecek zannedenlerin de iktidarın tamamen göbeğinden dışa bağlı olduğunu görmeleri bir şeyi değiştirmiyor.

İktidar; TBMM’ye gelecek olan Lübnan, Suriye, Irak ve Azerbaycan tezkeresi öncesi “milli” durduğu için saldırıya uğradığını iddia ediyor.

Milli duruşu olan bir ülke Suriye topraklarında fakülte açar mı?

Kavala için çağrıda bulunan on ülkeden biri olan Almanya başbakanı Merkel’i geçen hafta ağırlar da bu gelişmeden haberi olmaz mı?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok