Antalya
25.10.2021
A

İzleyenleri uyutan Ersun Yanal takımından sonra Sivas’ta bambaşka bir takımı sahaya süren Nuri Şahin, siyahla beyaz kadar farklı bir görüntü çizmişti: Kağıt üzerinde 3’lü savunma oynaması çok zor görünen takıma bu sistemi kısa sürede aşılamış ve hayati önem taşıyan 1 puanı getirmişti.

Başakşehir maçında da aynı sistem uygulandı. Aynı kadro ve sistem ile sahaya çıkan takımda, birçok futbolcuda bugüne kadar görmediğimiz kadar hırs vardı. Özellikle Doğukan Sinik, enkaz halinden kurtulmuş ve takımın maestrosu haline gelmişti. Hakan Özmert daha kontrollü ve sorumluluk sahibi gibi hareket etti. Fredy geçtiğimiz sezonun performansına yaklaştı.

Ancak Sivas’ta uygulanan sistem Başakşehir’e karşı tutmadı. İlk 25 dakika, iki takım da birbirini kilitledi. Başakşehir’i iyi analiz eden Nuri Şahin ve ekibi, gol umudunu Crivelli’ye Tolga Ciğerci’yi teslim etmiş. Tolga ilk yarım saatte neredeyse topla buluşamadı. Bunun yanında kanatlarda etkili bindirmeleri ile bilinen Vesca’ya Güray Vural, Caicara’ya Doğukan ve Deniz Türüç’e de Bünyamin’i adeta zimmetlemiş. Hal böyle olunca iki takım da üretken olmaktan uzak bir yarım saat geçirdi.

Böyle görüntülerin verildiği maçlarda genelde golü atan maçı alır. Ancak iki takımın da gol yollarında yaptıkları planlar, rakipleri tarafından etkisiz hale getirildi. Hal böyle olunca iş bireysel hatalara kaldı. Antalyasporbu konuda bazı ipuçları verdi. Doğukan, Veysel, Amilton ve Fredy’nin basit pas hataları, Başakşehir’in gol iştahını kabarttı. Böyle pozisyonlardan birinde Veysel’in adeta asist yaptığı pozisyonun devamında az adamla yakalanan defans, Berkay’ın golüne engel olamadı.

Oynanan futboldan memnun olan tribünlerin Veysel’e verdiği destek çok anlamlıydı. Takım arkadaşları ve kenar yönetim de tecrübeli futbolcuyu motive etmek için hayli efor sarf etti. Ancak özgüven kırılması takımın büyük bölümüne sirayet etti. Crivelli’nin Tolga’ya uyguladığı amansız pres etkisini kaybetti. Daha çok sorumluluk alan ve çok fazla etkili olmaya çalışan Doğukan-Hakan ikilisi, basit oyunlarını bile oynayamaz hale geldi. Naldo ve Kudryashov maçın geri çevrilebileceğine inanmıyor gibiydi ve hata yapmaktan korktukları için sürekli yan ve geri pas yaptılar.

Devre arasında yapılan değişiklikler de sahaya tam anlamıyla yansımadı. Nuri Şahin’in gelişinden çok etkilenmeyen isimlerin başında Haji Wright var. Ersun Yanal’ın enkaz haline getirdiği Gökdeniz Bayrakdar adeta geçmişini arıyor. İkinci yarıda yine orta sahada yapılan basit bir top kaybının devamında, bu kez Naldo kontrol edebileceği bir topa müdahale edemedi ve Berkay ilk golün adeta fotokopisini çekti. Bu golün ardından tüm riskleri alan Nuri Şahin, son 25 dakikada oyun üstünlüğünü ele alsa da üçüncü bölgede beklediği verimi alamadı. Sahanın en iyileri arasında yer alan Doğukan Sinik’in tüm çabalarına rağmen, takım arkadaşlarından beklenen katkı gelmeyince uzatma dakikalarında gelen gol skoru değiştirmedi.

Başakşehir maçında kaybedilen maç, iyi analiz edilirse kazanca çevrilebilir.Nuri Şahin, Başakşehir gibi çok tecrübeli ve kariyerli takımlara karşı 30 yaş üzeri futbolcularla 3’lü savunma yapılmayacağını görmüş oldu. Aynı sistem Giresun deplasmanında sonuç verebilir ancak böylesine güçlü takımlar karşısında her zaman hataya açık bir sisteme dönüşür.

Sivas maçından sonra her maçta farklı formasyon deneyeceklerini söyleyen teknik ekip, bu değişikliğe gitmediği için ilk kaybını yaşadı. Bu maçın sonucu, teknik ekibin hatalı formasyon tercihinin bedeli olarak ortaya çıktı.

İki maçta alınan 1 puan kağıt üzerinde kayıp oldu. Ancak Antalyaspor Doğukan Sinik’i yeniden kazanıyor.

Amilton, Hakan, Gökdeniz gibi özgüvenlerini kaybetmiş isimleri tekrar vitrine çıkarıyor. Bu performansını sürdürmesi halinde Doğukan Sinik bir türlü gelemediği noktalara gelecektir.

Darısı Gökdeniz’in başına.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok