Antalya
22.10.2021
A

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Togo, Liberya, Burnika Faso, Angola ve Nijerya’yı ziyaret etti. Afrika ülkelerini ziyaret edilmesinin sebebi olarak farklı görüşler dile getiriliyor. Aslında ziyaretler sırasında yapılan açıklamaları dikkatle takip etmek insanı gerçeğe götürebilir…

Afrika ziyaretlerinde şu ana kadar kayda değer iki başlık gündeme geldi. Birisi aşı diğeri ise “Dünya beşten büyüktür.”

Afrika, covid-19 kaynaklı can kayıplarının en az yaşandığı kıta olarak kayıtlarda yer alıyor. Sıcak hava, genç nüfus, halk desteği gibi temel başlıklar bu kayıpların düşük olmasında etken görünüyor. ( Bizde de genç nüfus, sıcak hava, halk desteği fazlasıyla var…) Covid-19 kayıplarının en düşük görülen kıtada aşılanma oranın da en düşük olduğu görülüyor.

Geçen hafta BM’e üyelerin oluşturduğu ve ne yazık ki hemen hepsinin ABD’nin emrinde olduğu görülen “Bağlantısızlar Hareketi” Sırbistan’da toplandı ve Azerbaycan’ın dönem başkanlığı yaptığı toplantıda, aşıya ulaşamayan ülkelerin aşıya ulaşması için mücadele edeceklerini ve küresel düzeyde aşılamanın yapılmasına destek verdiklerini ifade etti…

Sizce en az vakanın göründüğü kıta olan Afrika’nın tamamını aşılamanın bilimsel bir dayanağı ne olabilir? Ben bulamadım…  mRNA yönteminin mucidi Dr. Robert Malone;  yazdığı makalede "Küresel aşılama stratejisi ile herkes aynı temel bağışıklık tepkisine sahip olursa, o zaman yeni mutant virüs, aşılı olsun ya da olmasın tüm nüfusa hızla yayılacaktır. Küresel aşılama aptalcadır. Çünkü nüfusun önemli bir kısmına gereksiz riskler yüklemektedir. Bu durumda yapılması gereken şey ayakta tedaviyi sağlayan ilaçlar, D vitamini ve çinkodur." diyor. Dr. Malone, ne yazık ki dikkate alınmıyor…

İkinci başlık ise BM Daimi Üyeleri’nin veto hakkını hedef alan dünya beşten büyük meselesine gelirsek iş daha iyi anlaşılacak diye düşünüyorum. BM Daimi Üyeleri; ABD, Çin, Rusya, İngiltere ve Fransa’dır. 2. Dünya Savaşı galip devletleri olan bu ülkeler bugün iki ayrı cephede yer almaktadır. Çin ve bazen Rusya, ABD politikalarına karşı veto hakkını kullanmaktadır. Kurucuları antiemperyalist, ilerici olan Bağlantısızlar Hareketine üye ülkeler ise ABD’nin emri dışına ne yazık ki çıkamamaktadır. Bağlantısızlar hareketi özelliğini bugün kaybetmiştir.

Bugün BM Daimi Üyelerinin veto hakkının kalkmasını savunmak, ABD’nin istediği gibi dünyada eşkıyalık yapmasına izin vermek demektir.

BM’e üye ülkelerin oluşturduğu Bağlantısızlar Hareketi içinden bu görüşe karşı çıkanlar olursa önce uyarılır sonra da başları ağrımaya başlar.

Ortadoğu’ya ve kuzey Afrika’ya gelen bahar şimdi de Orta Afrika’ya gelebilir.

Yoksa tüm ülkeler ile kavgalısın gidecek ülke kalmadı gidebileceğin tek ülke Togo ya da ihale almaya gitti gibi açıklamalar, gerçeği yansıtmaz ve iktidarı da zayıflatmaz.

Gerçeğin üstünü örter…

Paylaş
ETİKETLER:
Yok