Antalya
20.10.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
İhracatın yeni yıldızı
İhracatın yeni yıldızı

Bölge ihracatında hedefledikleri 2 milyar dolar rakamına az kaldığını açıklayan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Özbekistan’a yapılan ihracat miktarının Rusya’ya yapılan ihracat rakamlarına yaklaşıldığına dikkat çekti.

 

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) yönetimi, Antalya, Isparta ve Burdur bölge ihracatını artırmak, sektörlerin sorunlarını ve çözüm önerilerini belirlemek amacıyla Ortak Akıl Çalıştayı düzenledi. BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, son dönemde yıldızı parlayan Özbekistan’ın, ihracatta Rusya’yı yakaladığını belirtti.

SINIRA ÇOK YAKLAŞTIK

4 ay önce yapılan seçimlerde göreve geldiklerini hatırlatan BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, kurdukları komitelerle bölge ihracatına katkı sunmayı hedeflediklerini belirterek, “Eylül ayı itibarıyla çalışmalara başladık. Bugüne kadar bölge ihracatımız 2 milyar doları hiçbir zaman yakalayamamıştı. Şu anda 2 milyar dolar sınırına çok yaklaştık. Bu bölgemiz açısından çok sevindirici ve bu başarıyı katlayarak devam edeceğiz. Bölgemizde ilk 9 ayda en çok ihracat yapılan ilk 5 sektör, yaş meyve sebze, madenler, ağaç ve orman ürünleri, kimyevi maddeler ile demir ve demir dışı metaller. Ülkeler bazında ilk sırada Çin, ikinci Almanya, üçüncü Rusya, dördüncü Özbekistan ve beşinci ABD." şeklinde konuştu.

YÜZDE 100 ARTIŞ VAR

Son dönemlerde Özbekistan'ın ihracatta çok ciddi atılım gerçekleştirdiğini anlatan Çavuşoğlu, “Özbekistan’a yapılan ihracat miktarımız, Rusya'ya yaptığımız ihracat rakamlarına  yaklaştı. Bölgemizde yaklaşık yüzde 36'lık ihracat artışına karşın Özbekistan'a olan ihracatta yüzde 100'lük artış söz konusu...Tüm paydaşlarımızla görüşmelerimiz devam ediyor. En kısa sürede Özbekistan'a bir ticari heyetle ziyaret gerçekleştirmek istiyoruz ve rakamlarımızı artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

UR-GE ÇALIŞMALARINA DEVAM

UR-GE projeleriyle yurtdışı pazarlarda payı artırmaya çalıştıklarını da belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Ticari heyetlerle güçlü olduğumuz ülkelerde mevcut durumumuzu korumak, diğerlerinde de pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu rakamlar bizim için yetmez. Çok zor süreçlerden geçiyoruz, bunun farkındayız. Bazı sektörlerde çok ciddi atılımlara karşılık bazı sektörlerimiz maalesef zor durumda. En azından zor durumda olanlara destek olmamız gerekiyor."

Hasan YAVAŞLAR

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: