Antalya
19.10.2021
A

Suriye ve Irak’a yönelik sınır ötesi operasyon yetkisi veren tezkerenin süresi geçen yıl uzatılmıştı. 30 Ekim 2021’de tezkere süresi bitiyor. İktidar, büyük bir olasılıkla tezkerenin uzatılmasını ya da içeriğinde değişiklik yaparak uzatılmasını isteyecektir. TBMM’ye gelecek tezkerenin sadece Suriye ve Irak içeriği değil özellikle Azerbaycan içeriği de önemli diye düşünüyorum.

Tezkere süresinin bitmesine sayılı günler kala, basında ve iktidarda ortak bir söylemin olduğu görülüyor. Suriye’den ülkemize yönelik terör saldırıları olduğu söyleniyor. Bu söylenirken Suriye’nin hangi bölgesi kastediliyor? Kuzey doğusu mu kuzey batısı mı yoksa Şam mı?

İran’ın, İsrail destekli Azerbaycan üzerinden bir iç kargaşa yaşama olasılığı giderek artıyor. Diğer yandan BOP’un yıkmak istediği Esad’a destek için Suriye’de bulunan İranlı gönüllülerin, İran karışırsa ki karışacak ülkelerine dönmeleri gerekebilir. Böylelikle Suriye ve Esad yalnız kalır. Suriye’de her şey ABD ve bölgedeki eşbaşkanlarının istedikleri gibi gelişir. Şu ana kadar da öyle gelişti. Artık Suriye Arap Cumhuriyeti yok…

BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen 17 Ekim 2021 Pazar günü; Suriye Anayasa Komisyonundaki hükümet ve muhalefet tarafının yeni bir anayasa hazırlama çalışmasını başlatma konusunda anlaştıklarını açıkladı. Bu açıklama Suriye’nin parçalanmasının anayasa yolu ile meşrulaştırma çabasının sonucu olarak görülmelidir.

Son olarak 17 Ekim 2021 Pazar günü, ABD ve Suudi Arabistan Kızıldeniz’de ortak deniz tatbikatı başlattı. Suudi Arabistan tatbikatın birkaç dost ülke ile yapıldığını açıkladı ama ülkelerin isimlerini açıklamadı. ABD, hem Mısır’a hem de Çin’e Suriye konusunda net bir mesaj verdi.  ABD ve BOP eşbaşkanlarının, Suriye’ye bölünme anayasası yapılabilmesi için son bir askeri harekâtın hazırlığı içinde olduklarını herkes görmelidir.

2022 BÜTÇESİ VE İHRACAT

2022 Bütçe görüşmelerinin başlamasına günler kala basında bir ihracatta rekor kırdık furyası başladı. Elbette mütareke basınını kastediyorum.

Bir ülkenin ihracatının artması demek, üreten bir ülke demektir. Toplumun refah seviyesinin artması demektir. Yabancı sermayeye karşı yerli sermayeyi koruyacak yasaların çıkması demektir. Katma değeri yüksek ürünler üretiliyor demektir.

Türkiye’de her alanda gümrük vergileri sıfırlanmış yani yabancı sermaye elini kolunu sallaya sallaya gelip ticaret yapıp kazandığı bir tek kuruşu bile yatırım olarak bize bırakmadan gitmektedir. Yabancıya sınırsız toprak satılmış, tarım nüfusumuz yok edilmiştir.

Yandaş ve yabancı sermayenin istekleri doğrultusunda krediler verilmekte, borçlar silinmekte, hastane köprü yapılıp hasta ve geçiş garantisi verip devlet borçlandırılmaktadır.

Ne ürettik? Ne ihraç ettik? Saman mı ihraç ettik? Canlı hayvan mı ihraç ettik? Otomobil mi ihraç ettik? Mercimek mi ihraç ettik?

Peki ya ithalat? Her alanda artarak devam ediyor.

En çok da mülteci adı altında seçmen ithal ettik!

Paylaş
ETİKETLER:
Yok