Antalya
18.10.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Kaleiçi'nde renkli festival
Kaleiçi'nde renkli festival

Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlendiği 6. Kaleiçi OldTown Festivali’nde Kaleiçi sokakları, birbirinden renkli etkinliklerle masal gibi günlere sahne oluyor.

 

6. Kaleiçi OldTown Festivali’nin üçüncü gününde Karaalioğlu Parkı’nda, Nobu Project’in oluşturduğu arkeolojik kazı simülasyon alanında 6-12 yaş arası çocuklar küreklerle, kovalarla toprağı kazıp antik kalıntılarını replikalarını aradı. Antalya Olgunlaştırma Enstitüsü ise Kaleiçi’nde bulunan merkezinde fındık lahmacun atölyesi düzenlerken Kaleiçi’nin başka bir noktasında ise kadınlar ekmek atölyesi yaptı. Kandiller Sokak’ta devam eden ressam Muhittin Selamet anısına düzenlenen “Kaleiçi Seninle Güzeldir” başlıklı etkinliklerde ise Kaleiçi’ni dolduran kent sakinleri ve turistler sokakta resim yaptı.

DOLU DOLU ETKİNLİKLER

Festivalde Akdeniz Ukraynalılar Derneği’nin Svitanok ve Kalina gruplarının dans gösterileri de Kaleiçi sokaklarına ayrı bir renk katarken tarihi Üç Kapılar’da düzenlenen Akşam Sefası konserinde ise piyanist Iraz Yıldız sahne aldı. Kaleiçi’nin en görkemli yapılarından Üç Kapılar'daki piyano konseri büyük bir ilgiyle takip edilirken Belediye Başkanı Ümit Uysal, günün anısına piyanist Yıldız’a çiçek takdim etti. Muratpaşa Belediyesi’nin 6. Kaleiçi OldTown Festivali’nde cumartesi Gencer Savaş Orkestrası konseriyle sona erdi.

 

ANTALYA'NIN HİKAYELERİ

Muratpaşa Belediyesi, yüzlerce kültüre, dile, inanca tanıklık eden Antalya’nın söylencelerini, efsanelerini, imparatorlarının, bilim insanlarının, şairlerinin, hekimlerinin, hayırseverlerinin hikayelerini “Sarpedon’dan Keykubad’a Bir Zamanlar Antalya” kitabında bir araya getirdi. Akdeniz Üniversitesi  Arkeoloji bölümünden Aytaç Dönmez’in 6 aylık çalışmasının sonucu ortaya çıkan kitabın tanıtımı 6. Kaleiçi OldTown Festivali kapsamında Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde yapıldı.  Uysal, “Yeni kuşaklar hikayeleri bilmezse, şehirlerimizi tanımazsa korumayacaklardır. O da kültür varlıkları her türlü sıkıntıya açık hale gelecektir” diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: