Antalya
16.10.2021
A
GÜNDEM , YAŞAM
Görme engelliler fark edilmek istiyor
Görme engelliler fark edilmek istiyor

Gören insanlardan lütuf değil saygı beklediklerini kaydeden Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şubesi Başkanı Rahim Ezgi,  "Sürücü kurslarında beyaz bastonun daha çok yer almasını istiyoruz. Toplum tarafından fark edilmek istiyoruz." dedi.

Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şubesi, trafikte beyaz bastona dikkat çekmek için tüm dünyada kutlanan 15 Ekim ‘Dünya Beyaz Baston Körler Bağımsızlık ve Güvenlik Günü'nde basın açıklaması yaptı. Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şube Başkanı Rahim Ezgi, “Beyaz baston görme engelli bireyin kimliği ile eşdeğerdir. Bağımsızlık sembolüdür" dedi.

KALDIRIM DÜZENLEMELERİ YANLIŞ

Beyaz bastonun görme engelli bireyin özgürce hareket edebilmesini sağladığını belirten Rahim Ezgi, şöyle devam etti: “Görme engelli bireyin hayatının en önemli parçası olan beyaz baston şehir planlamasının doğru ve erişilebilir olmasıyla ancak anlam ifade edebilir. Erişilebilir olmayan kaldırımlar, yollar, tüm açık alanlar beyaz baston kullanımını zorlaştırmaktadır. Kaldırım planlamasının yanlış olması nedeniyle yapılan, hissedilebilen kılavuz çizgileri, görme engelli bireye faydadan çok zarar vermektedir."

GÖRMEYENLERİN TALEPLERİ

Antalya’nın görme engelliler için erişilebilir bir kent olması için anayasa ve yasaların uygulanmasının yeterli olduğunu ifade eden Rahim Ezgi, taleplerini şöyle sıraladı:“Tüm karşıdan karşıya geçiş noktalarında sesli ışık sisteminin uygulanmasını istiyoruz. Toplu taşıma araçlarında sesli anons sisteminin doğru bir şekilde etkin kullanılmasını istiyoruz. Karayolları ve Trafik kanununa bağlı yönetmelikte beyaz bastonun daha çok yer almasını istiyoruz. Sürücü kurslarında beyaz bastonun daha çok yer almasını istiyoruz. Her araçta beyzbol sopası yerine bir adet beyaz bastonun bulunmasını istiyoruz. Farkındalığın artırılması için okullarda beyaz bastonun anlatılmasını istiyoruz. Lütuf değil, saygı istiyoruz. Biz Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şubesi olarak, toplum tarafından fark edilmek istiyoruz."

DUYARLI VATANDAŞLARA DAVET

 

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Ahmet Kayahan ve Ayça Ordu tarafından, beyaz bastonun önemine dikkat çekmek için #beyazbastonufarkedin sloganıyla bir kamu spotu hazırladığını belirten Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şubesi Başkanı Rahim Ezgi, şubelerinin sosyal medya hesaplarında yer alan videonun daha çok kişiye ulaşması için duyarlı vatandaşlara çağrıda bulundu. Söz konusu video, @6noktaantalya Instagram hesabında yer alıyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: