Antalya
16.10.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Kaleiçi OldTown Festivali başladı-VİDEO
Kaleiçi OldTown Festivali başladı-VİDEO

Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlediği 6. Kaleiçi OldTown Festivali, Atatürk Caddesi’nden başlayıp Kaleiçi sokaklarında devam eden coşkulu bir kortejle başladı. 21 ülkeden 36 şehrin katılımıyla gerçekleşen festival açılışı renkli görüntülere sahne oldu.

Muratpaşa Belediyesi’nin, Antalya’nın tarihi kent merkezi Kaleiçi’nde düzenlendiği 6. Kaleiçi OldTown Festivali, coşkulu bir törenle başladı.  Bu yıl 21 ülkeden 36 şehrin katılımıyla düzenlenen festivalin açılış kortejine Belediye Başkanı Ümit Uysal eşi Ümran Uysal’la birlikte katılırken konuk ülke heyetleri de kortejde yer aldı.

RENKGARENK KORTEJ

Festival Bandosu eşliğinde tarihi kent merkezini saran surlar boyunca uzanan Atatürk Caddesi’nde devam eden korteje vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Festival kortejinde yer alan jonglörler, tahta bacak gösterileri, canlı heykel performansları ve diğer gösteri gruplarının performansları büyük beğeni topladı.Kaleiçi OldTown Festival korteji, Kaleiçi’nin en görkemli yapılarından tarihi Üç Kapılardan antik kente giriş yaptı. Kaleiçi’nde festival coşkusu, yaşayan antik kentin sokaklarında devam ederken kortej, Kaleiçi OldTown Festivali’nin ana etkinlik alanı miradorda sona erdi.  Festival konuşmalardan sonra Barcelona Gipsy Balkan Orchestra konseriyle devam etti.

KATILIM YOĞUN OLDU

6. Kaleiçi OldTown Festivali’nin açılış gecesinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Antalya milletvekilleri Aydın Özer, Rafet Zeybek’le birlikte Antalya’da görev yapan konsoloslar, ateşeler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve siyasi partilerden temsilciler yer aldı. 

500 ŞEHİRLE AĞ KURULDU

Başkan Uysal, gecede yaptığı konuşmada, sadece denizi, kumu güneşi değil kültürel varlıkları da dünyayla paylaşmak için 6 yıl önce çalışmaya başladıklarını söyledi. Antalya’nın sahip olduğu kültürel varlıklar arasında Kaleiçi’nin ayrı bir yeri olduğuna dikkat çeken Uysal, “Yaşayan antik kenti olan bütün kentlerle buluşmalıyız ve birlikte gelecek kuşaklara aktarmalıyız. Bu festival, 6 yıl önce böyle doğdu. Yıllar içinde yaşayan antik kenti bulunan 500 şehirden oluşan bir ağa sahip olduk. Pandemi öncesi gerçekleştirdiğimiz beşinci festivalde 48 şehri Kaleiçi’nde ağırladık.  Pandemi döneminde festivalimizi online gerçekleştirdi. Bu yıl 36 şehri kentimizde, ilçemizde, Kaleiçi'nde misafir ediyoruz" diye konuştu.

UYSAL'DAN KARDEŞLİK MESAJI

Kaleiçi OldTown Festivali’yle, yaşan antik kentin sanat ve kültürel etkinliklere dolu bir dört gün yaşayacağını belirten Başkan Uysal, “İçinde yaşadığımız bu varlık bütün insanlığın ortak malıdır.Bunu koruyup gelecek kuşaklara aktarmak bizim görevimizdir” dedi. Başkan Uysal, konuşmasın sonunda Nazım Hikmet Ran’ın “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine” dizelerini okuyarak “Bütün dünyayla paylaşmak istediğimiz mesaj, en büyük tutkumuz ve amacımız bu.” dedi.

HABER MERKEZİ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: